R.Katinienė: „Bandymas susidoroti su profsąjunga atvėrė, jog šalyje vis dar vyksta „prekyba“ teise“

  • 0 Comments
  • 1296 Views

„Prisidengiant ikiteisminiu tyrimu, kuriam nėra jokio teisinio pagrindo, bandoma trukdyti profesinės sąjungos veiklai, pakenkti jos ir lyderių reputacijai“, – po šiandien Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinėje sąjungoje (toliau – ir VAITĮPS) atlikto poėmio sakė Lietuvos policijos profesinės sąjungos (toliau – LPPS) pirmininkė Roma Katinienė.

Primename, kad prieš pusmetį, praėjus keliems mėnesiams po VAITĮPS skyriaus Vilniaus pataisos namuose įsteigimo, dėl galimo dokumentų klastojimo ir piktnaudžiavimo tarnyba Kalėjimų departamento Kriminalinė žvalgyba pradėjo ikiteisminį tyrimą nukreiptą prieš profesinę sąjungą, jo skyrių ir galimai profsąjungos narius.

Pasak VAITĮPS pirmininko Vitalijaus Jagmino, pusmetį besitęsiantis tyrimas yra ne kas kita kaip kišimasis į profesinės sąjungos veiklą ir siekis ją tokiu būdu susilpninti.

„Profesinei sąjungai ikiteisminio tyrimo tyrėjai nuolat siunčia prašymus teikti dokumentus, dažnai tuos pačius, kurie jau buvo pateikti, su grasinimais kas bus jei profsąjunga atsisakys juos pateikti ir nutylint, kokias gi teises procese turi profsąjunga bei galimybę neteisėtus veiksmus apskųsti, o į apklausas kviečiami nariai, susiduria net su grąsinimais netekti darbo, jei informacija bus teikiama ne taip, kaip reikia“, – sakė V.Jagminas.

Pasak Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkės Romos Katinienės, veiksmai, kuriais Kalėjimų departamento Kriminalinė žvalgyba kišasi į profesinių sąjungų veiklą kelia didelį susirūpinimą.

„Pastaruosius kelis metus matome bandymus susidoroti su aktyviomis profesinėmis sąjungomis. Keistai atrodo tyrimai, kurie nesiremia jokiais pamatuotais argumentai ir įrodymais, o tėra siekis sužlugdyti profsąjungą, mesti šešėlį jos vadovams, sugriauti organizacijos ir jos pirmininkų reputaciją. Akivaizdu, kad ir šiuo atveju yra tik didžiulis noras užtildyti žmones, kurie kelia sistemoje egzistuojančias problemas, nes pats tyrimas dėl skyriaus steigimo, niekaip nesusijęs su jokiu teisingumo vykdymu ir jis turi būti nutrauktas“, – sakė Roma Katinienė.

Pasak LPPS pirmininkės, nebestebina prokuratūros sprendimai, institucijos, kuri privalėtų užtikrinti teisėtumą bei jos delsimas priimti sprendimą, perduoti šį tyrimą nešališkai institucijai, kad pagaliau jis objektyviai ir nešališkai būtų įvertintas.

„Tačiau kaip galima tikėtis teisėtumo iš Generalinės prokuratūros, jeigu pati sėkmingai vykdo susidorojimą su profesinėmis sąjungomis, veikiančiomis jos viduje bei jos lyderiais“, – sakė R.Katinienė.

Anot Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkės, šios tendencijos Lietuvoje nerimą keliančios, kaip ir šiuo atveju, kai prisidengiant ikiteisminiu tyrimu, kuriam nėra jokio teisinio pagrindo, kuris aiškiai neteisėtas, bandoma trukdyti veiklai, demonstruojamos galios – procesinės prievartos priemonės – krata ir poėmis – atliekamos, kai prašomi dokumentai yra prieinami Registrų centre, tačiau šia galimybe nė nebuvo pasinaudota.

„Tokie procesai rodo, jog mūsų šalyje vis dar gyvi seni metodai, tokie kaip telefoninė teisė, naudojimasis pažintimis ir galiomis, tam kad sumenkintų ar ir sunaikintų neįtikusius oponentus. Pamirštama, jog net ir labai nepatogius klausimus keliančios profesinės sąjungos yra labai reikalingos darbdaviui, siekiant užtikrinti demokratiškus procesus įstaigoje, bet siekiant pažangių ir progresyvių pokyčių bei rezultatų“, – sakė R.Katinienė.

Su Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos netiesioginiu spaudimu susiduria ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga.

„Yra įstaigų, su kurių vadovais vyksta normalus socialinis dialogas, bet pačiame Kalėjimų departamente situacija, švelniai tariant, nenormali. Po eilės straipsnių apie nepakankamai greitą Kriminalinės žvalgybos reakciją į įvykius, pažėrus kritikos, vietoj to, kad būtų sprendžiamos problemos, imtasi represinių priemonių prieš profsąjungą ir jos narius. Tai nėra socialinių partnerių dialogas, jokiu būdu. Net sudėtingiausiose situacijose partneriai kalbasi, deja pastaruoju metu diskusija Kalėjimų departamente nesimezga. O tai, kaip vyksta kova prieš VAITĮPS iš viso sunkiai suvokiama“, – sakė K.Pauliukas.

„Civiliniai santykiai kriminalizuojami. Kratos ir poėmio metu išimti dokumentai gali būti nuginčijami civiline tvarka, ir šita teisė yra suteikta prokurorams. Tačiau vietoj to pradedamas ikiteisminis tyrimas, kuris jau tęsiasi beveik pusę metų ir dar jame nėra nustatyta nei nusikalstama veika, nei įtariamasis, o tuo metu profsąjungos nariai apklausti kaip liudytojai buvo  patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir bylos su kaltinamaisiais aktais perduodamos teismui. Tokiu būdu daromas spaudimas profesinės sąjungos nariams“, – komentavo advokatas Vitalijus Jaroščenka.

 „Absurdiška, kai skiriamos didžiulės lėšos ir laikas neteisėtiems tyrimams, kurių tikslas – ne išaiškinti nusikalstamą veiką ar veikas, o surasti bent menkiausią dingstį apjuodinti kritikuojančią  profesinę sąjungą. Ar ne per  brangu švaistyti valstybės lėšas ir pareigūnų laiką sukurptiems tyrimams?“ – klausė V.Jagminas.

Profsąjungų centrui priklausančių profesinių sąjungų:Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos, Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos, Lietuvos policijos profesinės sąjungos, Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkai priėmė sprendimą kreiptis į Teisingumo ministrą ir Vyriausybės vadovą, kad būtų užkirstas kelias neteisėtiems Kalėjimų departamento vadovybės ir prokuratūros veiksmams.

„Prekyba teise mūsų šalyje – draudžiama, tie, kurie sau leidžia neteisėtais, dirbtinais tyrimais suvedinėti sąskaitas – privalo atsakyti“, – po pirmininkų susirinkimo sakė R.Katinienė.

administrator