Teismas: atostogos turi būti apmokėtos laiku

  • 0 Comments
  • 1342 Views

Uždelsę atsiskaityti už kasmetines atostogas Marijampolės pataisos namai įpareigoti prie kitų darbuotojo kasmetinių atostogų pridėti 7 dienas, tiek, kiek pavėlavo atostoginių mokėjimas.

Š.m. spalio 7 d. Regionų apygardos administraciniame teisme Marijampolės pataisos namų (toliau –ir Marijampolės PN) pareigūnas laimėjo teismą prieš savo darbdavį. Pareigūnui byloje atstovavo Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos atstovė.

Į teismą pareigūnas kreipėsi prašydamas panaikinti Marijampolės PN 2019 m. balandžio 5 d. sprendimą ir įpareigoti atsakovą pridėti prie kitų kasmetinių atostogų 8 dienų laikotarpį.

Darbuotojas 2019 m.kovo 7 d. įstaigos vadovui pateikė prašymą suteikti atostogas nuo š.m. kovo 20 iki kovo 26 d.imtinai ir pažymėjo, jog  priklausantys atostoginiai būtų išmokėti įstatymų nustatyta tvarka ir terminais.

Atostogas darbuotojas gavo, o atostoginius – tik grįžęs į darbą, kovo 27 d.

Laiku pinigų atostogoms negavęs pareigūnas turėjo koreguoti savo biudžetą, tai sukėlė nepatogumų ir įtampos. Atostogoms pasibaigus, darbuotojas iškart parašė prašymą vadovybei, pridėti prie kitų kasmetinių atostogų 8 dienų laikotarpį už tai, kad jam laiku nebuvo sumokėti atostoginiai.

Darbo kodekso 130 straipsnyje numatoma, jog atostoginiai išmokami ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš kasmetinių atostogų pradžią, o jeigu darbdavys uždelsė atsiskaityti už kasmetines atostogas, laikotarpis, kurį buvo uždelsta atsiskaityti, pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų, jeigu darbuotojas pateikė prašymą per pirmas tris darbo dienas po kasmetinių atostogų.

Vadovybė nesutiko, kad pinigai nebuvo sumokėti bei įrodinėjo, jog avansas, kuris buvo pervestas kovo 20 d. ir buvę atostoginiai, todėl  pareigūnui prie kitų kasmetinių atostogų ketino pridėti vos vieną dieną.

Tačiau teismas išsiaiškino, jog tai neatitinka tikrovės, o pervesti pinigai buvo avansas, ne atostoginiai. Apie tai liudija pinigų pervedimo išrašas. Teismas teigė, jog nagrinėjamu atveju darbdavys piktnaudžiauja savo viršesne padėtimi prieš darbuotoją ir nepagrįstai interpretuoja aplinkybes sau naudinga linkme.

Teismas nusprendė pareiškėjo skundą tenkinti iš dalies, panaikinti Marijampolės PN 2019 m.balandžio 5 d. sprendimą bei įpareigoti atsakovą atsiskaityti su darbuotoju už kasmetines atostogas septynių dienų laikotarpį pridėti prie kitų pareiškėjo kasmetinių atostogų.

Ar žinote, kad …

  • nuo 2019 m.liepos 1 d. įsigaliojusiu LR Darbo kodeksu buvo padaryti esminiai teisės normų pakeitimai ir dėl kasmetinių atostogų;
  • jos skaičiuojamos ne kalendorinėmis, o darbo dienomis;
  • Darbo kodeksas ne tik patikslino, kaip turi būt įgyvendinama teisė į kasmetines atostogas, bet ir numatė naują sąvoką – atostoginiai;
  • metinis poilsis – atostogos – suteikiamas darbuotojams, kad šie pailsėtų ir atgautų darbingumą;
  • tam, kad darbuotojas galėtų įgyvendinti savo teisę, šis laikotarpis turi būti apmokėtas;
  • iš kasmetinių atostogų nebegalima atšaukti darbuotojo, taip pat be priežasties negalima jų perkelti darbuotojo prašymu ar sutikimu, kaip buvo galima iki 2017 m. liepos 1 d.

 

 

administrator