Česlavas Tula: kuo daugiau patirties bendrijoje, tuo daugiau gero galima sukurti

  • 0 Comments
  • 1172 Views

Siūlome paskaityti Lietuvoje viešėjusio Lenkijos Nepriklausomos kalėjimų pareigūnų ir kalėjimų darbuotojų profesinė sąjungos pirmininko interviu.

Dabartiniai geri Lenkijos ir Lietuvos santykiai padeda užmegzti ir stiprinti įvairių sričių bendradarbiavimą. Vienas tokių – penitencinių tarnybų pareigūnus jungiančių profsąjungų bendradarbiavimas. Neseniai Lietuvoje lankėsi Lenkijos Nepriklausomos kalėjimų pareigūnų ir kalėjimų darbuotojų profesinės sąjungos delegacija ir jos pirmininkas Česlavas Tula. Susitikimo su Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesine sąjunga tikslas buvo pasidalinti patirtimi ir pasirašyti bendradarbiavimo sutartį.

Lenkijos ir Lietuvos penitencinių tarnybų atstovų susitikimas, tai bendradarbiavimo atkūrimas.

„Anksčiau bendravome su profsąjungų atstovais iš Lietuvos, bet šie ryšiai nutrūko prieš šešerius metus. Nusprendėme prie to sugrįžti. Gegužės mėnesį pakvietėme pareigūnų profsąjungos atstovus iš Lietuvos atvykti pas mus, kad pasidalintumėme savo pasiekimais. Dabar mes atvykome su atsakomuoju vizitu.“, – sako Česlavas Tula, Nepriklausomos kalėjimų pareigūnų ir kalėjimų darbuotojų profesinės sąjungos (NSZZ FiPW) pirmininkas.

Pasak Č.Tulos, kuriama Europos penitencinių tarnybų profesinių sąjungų federacija, kurioje  trys Vokietijos federacinės žemės, čekai, slovakai, vengrai, dabar nori prisijungti rumunai, Lenkija.

„Pasiūliau ir  lietuviams, kad tam pasiruoštų, nes kuo daugiau patirties bendrijoje, tuo daugiau gero galima sukurti“, – pasakė Č. Tula.

Vizito metu Lenkijos delegacija aplankė Vilnių, Kauną, lenkų tautinės atminties vietas, bausmių vykdymo įstaigą ir kt.

Tačiau pagrindinis vizito tikslas buvo bendradarbiavimo sutarties pasirašymas. Gegužės mėn. abi šalys pasirašė ketinimų protokolą, kuriame deklaravo profesinių sąjungų bendradarbiavimą, keitimąsi patirtimi – ne tik profsąjungų, bet ir organizuojant tarpusavio vizitus bei praktiškai demonstruojant, kaip abiejose šalyse veikia socialinės reabilitacijos sistemos.

„Mes Lenkijoje turime tokią sistemą, kad neturime ko gėdytis. Važinėju po vadinamąją Senąją Europą ir lankau ten esančias įstaigas, matau, kad Lenkija yra aukštame lygyje, tai išgirdau ir iš kolegų Lietuvoje“, – pasakoja Č. Tula.

Profesinių sąjungų atstovai tikisi ir nori susitikti kiekvienais metais.

„Rengsime švietimo programas, pvz., nuteistųjų reabilitacijai, kokia sistema yra pas mus, kaip veikia kalinių užimtumas, kokie yra mokėjimai, atskaitymai ir, be abejo, teisės, pabrėžiu – ne privilegijos – ir čia palaikysime savo kolegas iš Lietuvos profsąjungos“- pareiškė NSZZ FiPW pirmininkas.

Lenkijos delegacija lankėsi Kauno kalėjime. Pirmininkas pripažino, kad jį pozityviai nustebino iki gyvos galvos bausmę atliekančių asmenų sulaikymo sistema, taip pat didelis įstaigos plotas.

„Ir jie tai apsaugo – neturi pabėgimų, neturi tokių įvykių. Tai gerai prižiūrima įstaiga, kurioje švaru, tvarkinga“, – sako Č. Tula.

Pirmininkas pabrėžia, kad Lenkijos profesinėms sąjungoms pavyko susitarti dėl tikrai gerų sąlygų penitencinių tarnybų darbuotojams.

„Kaip profesinė sąjunga, mes niekada nepamiršome apie kalėjimų pareigūnus ir darbuotojus, kai reikia pateikti sąlygas ar bet kokius reikalavimus valdantiesiems. Valstybė sukuria teisę, o mes ją įgyvendiname, kad įgyvendintume – turi būti sudarytos sąlygas: atlyginimas už darbą, socialinės garantijos, taip pat ir kaliniams, viskas turi būti daroma lygiagrečiai. Buvo laikotarpis, kai daug investuota į kalinius, o pareigūnai pamiršti“, – akcentavo Č. Tula.

Lenkijos delegacija pasiūlė Lietuvos atstovams keletą sprendimų dėl atlyginimų ir pensijų sistemos. Ji taip pat paragino įstoti į Europos penitencinių tarnybų profesinių sąjungų federacijos gretas.

„Pirmiausia 2 metus pretendentė organizacija stebima, tada federacija nusprendžia ar priimti, ar ne, bet paprastai priima, nes mes norime sustiprinti šią Europos Sąjungos federaciją“, – pabrėžia Č. Tula.

Lietuvos delegacija gavo kvietimą atvykti į Lenkiją kitų metų rugsėjį, kai  NSZZ FiPW švęs savo įkūrimo 30-metį.

„Mūsų sąjunga yra prieškario sąjungos paveldėtoja. Kalėjimų sargybos darbuotojų sąjunga veikė Antrojoje Lenkijos Respublikoje. Jos viekla buvo užbaigta po Antrojo pasaulinio karo. Mes perėmėme jų pasiekimus ir tęsiame šį darbą. Sąjunga buvo įkurta 1990 m., o kitais metais minėsime 30-metį. Pakviečiau juos (Lietuvos delegacija – redaktoriaus pastaba) dalyvauti. Per šį 30-metį pagerbsime aktyvistus medaliais: tai bus Šimtmečio kryžiai ir ordinai, nes mūsų kalėjimo tarnyba buvo įsteigta 1919 m.“- pabrėžia NSZZ FiPW pirmininkas.

NSZZ FiPW pirmininko Česlavo Tulos interviu lenkų k. skaitykite čia.

Video interviu lenkų k. žiūrėkite čia.

 

administrator