Generalinis komisaras atitrūko nuo realybės

  • 0 Comments
  • 1154 Views

Šiandien portale 15min.lt pasirodė straipsnis „L.Pernavas didžiuojasi mažėjančiu nusikalstamumu, nors policijos skaičiai – toli nuo realybės“. Jame rašoma: „Pastarosiomis dienomis generalinis policijos komisaras Linas Pernavas aiškina, kad Lietuvoje nusikalstamumas mažėja. Tačiau tai toli nuo tiesos, nes jis remiasi tik registruoto nusikalstamumo skaičiais, kurie nerodo realios situacijos, o tik atskleidžia, kiek nusikalstamų veikų užregistruoja policija. Anot mokslininkų, šis skaičius rodo ne mažėjantį nusikalstamumą, bet prastėjantį policijos darbą arba mažėjantį gyventojų pasitikėjimą pareigūnais, o tuo metu nusikaltėliai nėra gaudomi ir persekiojami“.

Visą straipsnį skaitykite čia.

Pareigūnus vienijančios profesinės sąjungos dėl vykdomų policijos reformų naudos, abejones ir argumentus išsakė vos tik pradėjus apie ją kalbėti. Paaiškėjo, kad profesinės sąjungos pastabos dėl grėsmių – buvo taiklios.

Pasak Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau -VAITĮPS) pirmininko Vitalijaus Jagmino, neigiamos policijos reformos pasekmės – prastėjanti ikiteisminių tyrimų kokybė, dėl to nukenčia viešasis saugumas, kai kurie nusikaltimai visai netiriami, o tik formaliai užfiksuojami, daugiau dėmesio stengiamasi skirti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio sulaukiantiems nusikaltimams, o kiti kartais tiesiog paliekami likimo valiai.

Apie grėsmingas tendencijas byloja ir Generalinės prokuratūros Integruotos baudžiamojo proceso informacinės sistemos duomenys, rodantys, jog padaugėjo bylų, kuriose policijos įstaigų priimti nutarimai atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą buvo prokurorų panaikinti. 2016 metais tokios bylos sudarė 1,1 proc. visų bylų, kuriose buvo priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, o 2017m. sudarė jau 4,1 proc. visų bylų. (šaltinis – lzinios,2018m. kovo 5 d. )

Pasak Lietuvos policijos profesinės sąjungos vadovės Romos Katinienės, vienas reformos siekių buvo sumažinti pareigūnų. Jų daugiausia sumažinta rajonų policijos komisariatuose,  o ne apskričių centruose. Sumažinus pareigūnų, visuomenės saugumas nukentėjo, smarkiai išaugo pareigūnų krūvis, o panaikinus kriminalinės policijos padalinius, nukentėjo nusikaltimų prevencija.

„Kriminalinė policija rinkdavo informaciją apie nusikalsti linkusius asmenis, grupuotes, pavykdavo užkardyti kai kurias nusikalstamas veikas, o grupuotes išskaidyti.  Kai neliko šios svarbios grandies – atsirado sąlygos nusikalstamumui augti, grupuotėms formuotis ir tarpti“, – sakė LPPS pirmininkė R.Katinienė.

Anot R.Katinienės, panaikinus apylinkių ir nepilnamečių reikalų inspektorius, nukentėjo prevencinis darbas, jo tiesiog neliko kam dirbti. Neužbėgant už akių nepilnamečių nusikaltimams, jų daugėja, o nusikalstamos veikos sunkėja.

Pasak Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Kęstučio Pauliuko, esant tokiai situacijai, labai keista girdėti Generalinio komisaro kalbas apie tai, kaip viskas policijoje gerėja, o visuomenės pasitikėjimas auga.

„Atrodo, kad Generalinis komisaras atitrūko nuo realybės. Reikėtų nusileisti ant žemės ir blaiviai įvertinti realią situaciją, analizuoti pasekmes ir rezultatus, o ne apsimesti, kad viskas gerai“, – sakė K.Pauliukas.

administrator