Pataisos namai migrantams, nežinia – pareigūnams

  • 0 Comments
  • 1226 Views

Žinia apie tai, kad Kybartų pataisos namai taps prieglobsčiu nelegaliems migrantams, o pataisos namai, su visais nuteistaisiais ir darbuotojais – perkeliami į Marijampolės pataisos namus – naujiena bausmių vykdymo sistemos pareigūnams. Penktadienį į skubų susitikimą su Teisingumo viceministru Elanu Jablonsku pakviesti profesinių sąjungų atstovai iš tiesų gavo patvirtinimą, kad apie perkėlimą pasklidusi žinia yra tiesa bei patikino, jog visi pareigūnai toliau tęs tarnybą tokiose pareigose, kurias ėjo iki šiol, Marijampolės pataisos namuose, kuriems ir priklausė Kybartų pataisos namai.

Tačiau pareigūnai dėl laukiančių pokyčių nerimauja.

Pasak Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – LRITĮPS) pirmininko Kęstučio Pauliuko, netikėtas perkėlimas ir užtikrinimas , jog visi dirbs kaip dirbo tose pačiose pareigose, mums atrodo neįmanomas, tačiau viceministras patikino, jog taip ir bus.

 „Susitikime mes paklausėme, kodėl buvo pasirinkti Kybartai, tačiau tiesaus atsakymo nesulaukėme“, – sakė K.Pauliukas.

Profesinė sąjunga baiminasi ir dėl darbuotojų likimo, ir dėl grėsmių, kurios gali kilti skubotai vykdant perkėlimą.

„Nesinori, kad žmonės, kurie turėjo teisėtų lūkesčių – atsidurtų gatvėje. Čia didžiausias rūpestis mums, kaip darbuotojų atstovams. Kita grėsmė, kurią matome, kad skubotai perkeliant nuteistuosius gali būti sumaišties, kaip kad buvo skubiai uždarant Lukiškių kalėjimą. Jau dabar pasitaiko atvejų, kai sumaišomi ir vienoje krūvoje atsiduria skirtingo režimo nuteistieji, tai ir papildomi iššūkiai, ir rizikos, ir grėsmės. Viliamės, kad taip nebus“, – kalbėjo profesinės sąjungos pirmininkas.

Profesinė sąjunga mato ir kitų problemų, tokie sprendimai kaip perkūnas iš giedro dangaus, tad pareigūnams motyvacijos ir geros savijautos neprideda, o kai kurie jau dabar galvoja, kiek papildomai reikės pinigų kurui, nes į darbą jie atvyksta iš visų aplinkinių atokių miestelių ir rajonų, tad kai kuriems jų atstumas į darbą gerokai pailgės.

„Gali būti, jog atsiras ir tokių, kurie nuspręs išeiti iš tarnybos, dėl blogėjančių darbo sąlygų, tai liūdina, nes sistema ir taip kaip sulopytas rūbas, o pareigūnų labai trūksta, ateinančiųjų nedaug. Ir  viceministrui sakiau, kad sistema po truputį, po kąsnį, atsisakant tai vienos, tai kitos įstaigos yra griaunama. Ir nors viceministras sako, kad perkels visus pareigūnus, nelabai tikime, nes panašiai buvo kalbėta ir vykdant policijos reformą, kurios pasekmė – daugybė išėjusių gerų patyrusių pareigūnų, tad mes stebime įvykius ir jaučiame, kad sistema atsidūrė po peiliu, kuris neaišku, kurioje vietoje vėl atrieks gabalą“ – kalbėjo K.Pauliukas.

Tokias profesinės sąjungos mintis skatina ir tai, jog susitikime LRITĮPS atstovui Kybartų pataisos namuose Kęstučiui Dabrilai paklausus, ar pasibaigus migrantų krizei Kybartai vėl taps pataisos namais, viceministras neatsakė.

LRITĮPS atstovas K.Dabrila spėlioja, ar bus sudaromos normalios darbo sąlygos darbuotojams, ar teks dalintis vienu kompiuteriu su keliais kolegomis, o gal darbo vieta bus įrengta ant palangės, nes Marijampolės pataisos namai – ne guminiai.

„Esame pastatyti prieš faktą, manau, kad pirmiausia reikėjo informuoti  įstaigos pareigūnus, kokios vizijos, kaip viskas keisis, o ne pastatyti prieš faktą. Suprantama, kad reikia kažką daryti dėl gilėjančios migrantų krizės, tačiau Teisingumo ministerijai reikėjo kalbėtis su darbuotojais iškart, vos tik sumanė tokius pokyčius, paaiškinti situaciją, pristatyti perspektyvas, išgirsti pareigūnų lūkesčius ir mintis. Pareigūnai jaučiasi labai blogai ypač, kai aišku, jog niekas neaišku. Daug pareigūnų, tarp jų ir aš,  mano, jog tai būdas jų atsikratyti. Nelabai tikime kalbomis, jog visi būsime perkelti ir nors liko vos mėnuo iki pasikeitimų, darbuotojai yra nežinioje kaip dirbs“, – sakė LRITĮPS profesinės sąjungos atstovas Kybartų pataisos namuose.  

Šiuo metu Kybartų pataisos namuose dirba 176 darbuotojai, bausmę atlieka apie 300 nuteistųjų.

administrator