- info
- 0 Comments
- 1256 Views
Praėjusį penktadienį LRT radijo laidoje „LRT Radijo ringas“ buvo diskutuojama „Ar pasiteisins Kalėjimų reforma“.
Laidoje dalyvavusieji pašnekovai – Teisingumo viceministras Elanas Jablonskas, Seimo narys Vytautas Bakas, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (toliau – LTPF) pirmininkės pavaduotojas Darius Čekavičius ir Kalėjimų departamento (toliau – KD) direktoriaus pavaduotojas Gintautas Šarauskas išsakė savo nuomonę apie reformą, atsakė į žurnalistų pateiktus klausimus.
Komentuodamas tai, ką išgirdo radijo laidos metu, Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – LRITĮPS) pirmininkas Kęstutis Pauliukas teigė, jog žinia, nuskambėjusi iš Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojų lūpų dėl išeitinių pareigūnams reformos metu – džiugina.
„Ačiū gerbiamam Gintautui Šarauskui už šią žinią, nes dabar pareigūnai jausis ramiau. Visgi pareigūnų išėjimas iš tarnybos – didelė problema, todėl ministerija ir departamentas turėtų labai rimtai pamąstyti, ką pasiūlyti pareigūnams, kalbu apie pensinio amžiaus sulaukusius, kad jie liktų tarnyboje. O reikėtų apie tai galvoti, nes naujų žmonių pritraukti, kaip matome iš praktikos nepavyksta tiek, kiek jų reikia“, – sakė K.Pauliukas.
Jog šiuo metu sistemoje trūksta apie 300 pareigūnų, laidos metu patvirtino ir Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas.
Profesinės sąjungos pirmininkas akcentavo, kad darbuotojų trūkumas sistemoje didėja ir didės.
„Akcentuojama, kad gali išeiti vyresnio amžiaus pareigūnai, tačiau nekalbama, jog sistemą palieka ne tik vyresni, bet ir nė dešimtmečio nedirbę. Todėl būtina keisti darbo apmokėjimą, atlyginimas turi didėti. Ateinančio dirbti jauno pareigūno atlyginimas turėtų būti nuo 1000 eurų į rankas , o 10 ir daugiau metų išdirbusiųjų – nuo 1500, neišskiriant aukštesnės ir vidurinės grandies. Jie turėtų gauti bent 300 daugiau nei jaunesnysis specialistas“, – sakė K.Pauliukas.
Kalbėdamas apie darbuotojų stygių Teisingumo viceministras sakė, jog šiuo metu yra apie 500 pensinio amžiaus sulaukusių pareigūnų, tačiau ministerija viliasi, jog tai – sistemai lojalūs žmonės ir tikisi, jog jie reformos metu nenuspręs palikti darbo.
Tačiau E.Jablonskas išsakė nuomonę, jog atsiranda norinčiųjų sabotuoti reformą ir net gi skleidžia dezinformaciją, todėl paaiškino, jog reformos metu tikrai keisis nusistovėjusi tvarka, o pareigūnai „negalės užsiiminėti savo reikalais ar ilsėtis tarnyboje, jie turės dirbti tiesiogiai su nuteistaisiais“.
E.Jablonskas teigė, jog investuojama į perimetro apsaugą, todėl ilgainiui nebeliks pareigūnų bokšteliuose, jie turės tiesiogiai dirbti su nuteistaisiais.
K.Pauliukas išklausęs viceministro pasisakymo dėl ilsėjimosi darbo vietoje sako, jog darbuotojai darbe dirba, o kadangi kone kiekvienoje pamainoje jų trūksta, tad dar ir atlieka kelių pareigūnų funkcijas, todėl toks pasakymas nekorektiškas.
Laidoje dalyvavęs Seimo narys Vytautas Bakas kalbėjo apie tai, jog įstaigų sujungimas, kuriuo taip džiaugiasi Teisingumo ministerija, negali spręsti problemų, o, jo nuomone, reformos turėtų prasidėti nuo aiškių tikslų identifikavimo ir rezultato, kurio siekiama nustatymo.
V.Bako nuomone, didžiausia kalėjimų sistemos bėda, jog ji tebėra atgyvenusi, ne kamerinio tipo, kitos problemos – darbuotojai neturiu aiškių gairių, labai prastos jų darbo sąlygos, menkas atlygis, žemi reikalavimai.
Teisingumo viceministras kėlė problemą, neva, atėję jauni pareigūnai susiduria su vyresniųjų kolegų nenoru įsileisti naujų žmonių bei kėlė lyčių problematiką, kai pareigūnai nenori dirbti su kolegėmis moterimis.
Anot Kęstučio Pauliuko, tarnyboje niekas neskirsto žmonų pagal lytis, tačiau pripažino, remdamasis pastarųjų kelių metų įvykiais, kad moterys labiau pažeidžiamos ir įvykių, kai nuteistieji jas vienaip ar kitaip užpuolė, yra daugiau.
„Todėl natūralu, jog jeigu pamainoje dirbi su moterimis turi būti budrus ir atsakingas už save bei už koleges, nes joms sunkiau apsiginti, kalbu ir apie psichologinį persekiojimą. Kai kuriems nuteistiesiems visiškai vienodai, kad už nederamą elgesį jiems gali pailgėti bausmė, tad tiek priekabiavimų, tiek tam tikro pobūdžio užpuolimų vis dar nemažai“, – sakė K.Pauliukas.
Seimo narys V.Bakas iškėlė korupcijos ir narkotikų paplitimo kalėjimų įstaigose problemas.
„Narkotikai – tai vienas verslų, apie kurį žino ir administracija, ir Teisingumo ministerija, ir Kalėjimų departamentas.(…) Kaip tie narkotikai patenka be administracijos, be kalėjimų departamento, be Kriminalinės žvalgybos žinios? Tai yra neįmanoma“, – savo nuomonę dėstė V.Bakas.
Diskutuojant apie tai ar reikia Lietuvoje naujo kalėjimo, Teisingumo viceministras atsakė, jog jo būtinai reikia. Jo teigimu, pastačius kalėjimą Šiauliuose iki 2026 metų, iki 2030-ųjų numatoma jog Lietuvoje veiks 5 įkalinimo įstaigos, kurios nebus koncentruotos vienoje vietoje.
LTPF pirmininkė pavaduotojas Darius Čekavičius akcentavo didžiulį pareigūnų trūkumą ir teigė, jog taip yra ir dėl atlyginimų, kurie labai maži.
Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas pritarė, kad yra atlyginimų problema ir išsakė, kad dabar tokia situacija, jog darbuotojai, dirbantys 10-15 metų, gauna tokį patį atlyginimo koeficientą kaip ir ką tik atėjęs jaunas darbuotojas, o tai nėra gerai, todėl ieškoma rezervų kaip šią problemą spręsti ir teigė, kad reformos metu turėtų būti sprendžiamas ir pareigūnų atlyginimo klausimas. Jis taip pat akcentavo ir tai, kad kalėjimų sistemos pareigūnų atlyginimas yra vienas mažiausių tarp pareigūnų.
Profesinių sąjungų atstovas D.Čekavičius pasakė, kad profesinės sąjungos ne šiaip sau šiaušiasi dėl reformos, tiesiog įžvelgia pavojų, jog sujungus į vieną juridinį asmenį visas įstaigas gali pailgėti sprendimų priėmimo laikas, o jų reikia greitų, dažnai tiesiog skubių.
„Reforma vyksta, kaip ji veiks pamatysime. Žmonių išėjimą profsąjungos prognozavo ir jis vyksta ne tik dėl reformos, bet yra prasidėjęs gerokai anksčiau“, – teigė D.Čekavičius.
Komentuodamas prasidėsiančią reformą, LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas teigė, jog kol kas jis mato, kad vyksta kažkoks atsikratymas tiek vadovų, tiek senų pareigūnų.
„Darant reformą, reikia sistemą pažinti ne iš popierių, o ją žinoti iš vidaus, ir ją turi vykdyti specialistai, o ne ketveriems metams atėję politikai. Pavyzdys policija, koks anos sistemos reformavimo rezultatas? Ar normalu, kad po vagysčių nukentėjusieji pareigūnų nesulaukia po savaitę, dvi, tris, o galiausiai tyrimas nutraukiamas? Todėl labai neramu ir dėl reformos kalėjimų sistemoje, bijau, kad žmonės nepatikės ir gali priimti sprendimą išeiti. Ir tai nėra joks sabotavimas, mes matome žmones, žinome, kaip jie nerimauja ir kokie lūkesčiai, todėl sakome tai, ką matome. Ir jei taip nutiks tegul po to ministerija nesistebi, kad trūksta žmonių“, – kalbėjo K.Pauliukas.
Radijo laidos įrašas čia: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000225079/lrt-radijo-ringas-ar-pasiteisins-kalejimu-reforma