Kuri pataisos įstaiga taps atvirąja kolonija?

  • 0 Comments
  • 1491 Views

Vakar vyko  Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – LRITĮPS) ir Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – VAITĮPS)  inicijuotas jau antrasis susitikimas su Teisingumo ministru.

Pasak LRITĮPS pirmininko Kęstučio Pauliuko, konstruktyviuose susitikimuose aptartos aktualiausios problemos, viena tokių – dėl planų Pravieniškių pataisos namų 1 sektorių pertvarkyti  į atvirąją koloniją.

LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas

Kalbos, jog Kalėjimų departamentas ketina nuo š.m.liepos 1 d. Pravieniškių pataisos namų 1 sektorių pertvarkyti į atvirąją koloniją, profsąjungą pasiekė dar balandžio pradžioje ir dėl šio klausimo buvo pradėta diskusija tiesiogiai su Teisingumo ministru.

Susitikime su Teisingumo ministru šis klausimas tapo vienu svarbiausių.

Pasak LRITĮPS pirmininko, ieškoti vietos atvirai kolonijai Kalėjimų departamentą, galimai, paskatino  praėjusių metų birželį priimtas LR Bausmių vykdymo kodekso pakeitimas.

Susitikime diskutuota apie vietas, kuriose galėtų atsirasti tokio tipo pataisos įstaiga. Be jau minėtų Pravieniškių pataisos namų, kalbėta ir apie Panevėžio, Kybartų, Kauno nepilnamečių pataisos namus bei Pravieniškių pataisos namų „A“ zoną, kuri dar nėra pritaikyta bei buvusius pataisos namus Sniego gatvėje, Vilniuje. Profsąjungos siūlė atvirąją koloniją įsteigti  buvusiuose pareigūnų pataisos namuose Sniego g., Vilniuje.

Pirmojo susitikimo metu balandžio 26 d., gavę informaciją apie numatomus pokyčius dėl atvirosios kolonijos, profesinių sąjungų pirmininkai paprašė laiko gautai informacijai įvertinti, apsvarstyti, pasitarti su bendruomene, įvertinti grėsmes, tad paprašė su ministru susitikti dar kartą po savaitės.

 Galiausiai antrojo susitikimo metu, išgirdęs profesinių sąjungų argumentus, Teisingumo ministras pasakė, jog Pravieniškių pataisos namų 1-asis sektorius nebus pertvarkomas į atvirąją koloniją, o Kalėjimų departamento pozicijos jis nepalaikys ir dėl per didelės nuteistųjų koncentracijos vienoje vietoje, ir dėl labai didelių investicijų.

Ministrui primintas neišspręstas klausimas dėl naujos Pravieniškių  pataisos namų – atviros kolonijos struktūros. LRITĮPS pirmininkas teigė, jog šis klausimas nepajudintas iki šiol, o pataisos namų darbas dėl to trikdomas.

Teisingumo ministras E.Jankevičiaus pažadėjo, jog dar kartą užklaus Kalėjimų departamento,  kodėl šis klausimas nejuda iš mirties taško.

Profsąjungų atstovai  kėlė ir uniformų klausimą, teiravosi ministro, kokie trikdžiai neleidžia patvirtinti uniformos pavyzdžių. Paaiškėjo, jog Kalėjimų departamentas, nors klausimai dėl uniformos pavyzdžių  su profesinėmis sąjungomis aptarti (išskyrus ženklą), ir suderinti jau keli mėnesiai,  Teisingumo ministrui aprašas dar nepateiktas tvirtinti.

Diskusijose su ministru susitarta, jog uniformos pavyzdžių aprašas bus tvirtinamas nedelsiant.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius akcentavo, jog  per ilgai užsitęsęs uniformų įsigijimo klausimas turi būti kuo greičiau išspręstas, patvirtintas, kad darbo grupė, kurioje yra ir profsąjungų atstovai, galėtų tęsti  diskusiją dėl medžiagų, audinių kokybės ir greičiau rastų bendrą sutarimą.

Pasak VAITĮPS pirmininko V.Jagmino,  dėl tarnybinės uniformos kyla daug problemų, nes jos neišduodamos, o neturėdami ką dėvėti arba priversti nešioti nušiurusią uniformą pareigūnai vėl kreipiasi į teismus.

VAITĮPS pirmininkas Vitalijus Jagminas

VAITĮPS pirmininkas ministrui sakė, jog profsąjungos pasigedo viešo ir išsamaus Kalėjimų departamento biudžeto pristatymo, apie kurį su ministru buvo kalbėta jau anksčiau.

„Pasigedome biudžeto pristatymo, iš kurio būtų aišku kiek lėšų skiriama atskiroms įstaigoms, kokiems poreikiams tenkinti pagal eilutes. Kaip ketinamos naudoti darbo užmokesčiui skirtos lėšos. Metai tuoj įpusės, o šios informacijos vis nėra“, – ministrui sakė VAITĮPS pirmininkas.

Teisingumo ministras E.Jankevičius sakė, jog šis klausimas bus perduotas Kalėjimų departamento  vadovybei, kad jis kuo skubiau būtų sprendžiamas.

Profsąjungų atstovai kėlė ir pasenusių techninių inžinerinių priemonių ir įrangos atnaujinimo klausimą.

Anot  K.Pauliuko, investicijų šioms priemonėms ir įrangai reikia visose pataisos įstaigose ir tai jautrus klausimas, nes neskyrus lėšų minėtai įrangai atnaujinti, gali kilti saugumo spragų klausimai.

Teisingumo ministras atsakė, jog situacija pasidomės išsamiau ir šį klausimą pabandys išspręsti kaip galima skubiau.

Susitikime profsąjungų atstovai domėjosi ar šiais metais bus užbaigta gyvenamojo pastato nuteistiesiems renovacija Alytaus pataisos namuose. Ministras teigė, jog deda visas pastangas, kad visos apimties pastato renovacija būtų užbaigta dar šiemet.

Abiejų profesinių sąjungų vadovai po susitikimo su Teisingumo ministru sakė, jog gauti atsakymai į rūpimus klausimus, ir pasidžiaugė, kad išgirdus argumentus, įsiklausoma į profsąjungų nuomonę, ieškoma bendrų sąlyčio taškų, o Teisingumo ministras laikosi duoto žodžio.

administrator