- info
- 0 Comments
- 1008 Views
Š.m. vasario 5-6 dienomis Vilniuje vyko Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos surengta tarptautinė konferencija „Apsaugokime žmogaus teises – ženkime į priekį tinkamai įgyvendindami ES direktyvas”.
Šioje konferencijoje dalyvavo keturios Lietuvos policijos profesinės sąjungos (toliau – ir LPPS) narės, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnės Šarūnė Dzimidaitė, Rūta Banionė, Rasa Orentienė, Rasa Baltaševičienė bei Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų proesinės sąjungos narės Santa Rinkevičienė ir Gitana Vilkelytė. Į konferenciją atvyko delegacijos iš Ispanijos ir Lenkijos.
Dvi dienas trukusioje konferencijoje, kurią moderavo ekspertas Fernando Menendez, kiekviena delegacija turėjo pristatyti šalies situaciją šiais klausimais:
- Žmogaus teisių taikymo ir laikymosi problematikos;
- neapykantos nusikaltimų kontrolės (socialiniai tinklai);
- egzistuojančios specialios žmogaus teisių ir lygybės laikymosi agentūros, jų veikla, jeigu tokios yra.
Pasak konferencijoje dalyvavusių LPPS narių, konferencijoje buvo įdomu išgirsti kitų šalių patirtį, sprendžiant žmogaus teisių ir laisvių problemas. Didžiausią įspūdį padarė Ispanijos patirtis. Paaiškėjo, jog Ispanijos policija ypatingą dėmesį skiria žmogaus teisėms ir laisvėms, o siekiant tinkamai jas užtikrinti, 2019 m. įkurtas Nacionalinis žmogaus teisių biuras. Kiekviename Ispanijos administraciniame vienete yra paskirtas policijos pareigūnas, kurio misija – užtikrinti žmogaus teises ir laisves. Kadangi Ispanija yra vartai į Europą, joje vis daugiau susiduriama su nelegalių migrantų problema iš Šiaurės Afrikos, o neapykantos nusikaltimai šalyje tampa rimta problema. Todėl labai aktyviai ieškoma jų sprendimo.
Siekiant tinkamai reaguoti į neapykantos nusikaltimus ir žmogaus teisių pažeidimus Ispanijoje, viena iš Nacionalinio žmogaus teisių biuro funkcijų – prevencinė veiklą, orientuota į darbą su pačiais mažiausiais piliečiais (darželinukais bei mokyklinio amžiaus vaikais), kuriems aiškinama apie pagarbą žmogaus teisėms, ugdoma tolerancija.
Ispanijoje itin atidžiai stebima internetinė erdvė ir joje esanti informacija. Tokia veikla skirta siekiant nustatyti ir užkardyti daromus neapykantos nusikaltimus elektroninėje erdvėje.
Konferencijoje dalyvavę visų šalių delegatai džiaugėsi galimybe pasidalinti informacija ir nutarė tęsti užsimezgusį bendradarbiavimą, vieningai siekti, tinkamai įgyvendinti žmogaus teises bei laisves.
Kavos pertraukėlių metu Lietuvos atstovės bendravo su kolegomis iš kitų šalių, domėjosi darbo specifika, profesinių sąjungų veikla ir kt. Anot konferencijoje dalyvavusios Šarūnės Dzimidaitės, ji sužinojo, kad 80-90 proc. Ispanijos policijos pareigūnų priklauso profesinei sąjungai. Tai normali praktika, nes profesinių sąjungų veikla ten labai vertinama.
Visos konferencijoje dalyvavusios Lietuvos policijos profesinės sąjungos narės nuoširdžiai džiaugėsi galimybe pasidalinti profesine patirtimi, žiniomis, naujovėmis su užsienio kolegomis.
Informaciją parengė Šarūnė Dzimidaitė