Ministrė siekia dialogo, pareigūnai – sprendimų

  • 0 Comments
  • 1351 Views

Prieš savaitę Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos ir Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos atstovai susitikimo su teisingumo ministre Evelina  Dobrovolska ir viceministru Elanu Jablonsku.

Teisingumo ministrė akcentavo, kad bausmių vykdymo sistema – viceministro kuruojama sritis, todėl kvietė apie problemas drąsiai kalbėtis su juo bei dalintis pastebimomis negerovėmis.  Ministrė paaiškino, kad būtent dėl šios priežasties, reaguodama į profesinės sąjungos keliamas opias problemas ir paprašė pirmiausia, kuo skubiau, susitikti su viceministru, kuris jas ir spręs.

Profesinės sąjungos atstovai, skirtingose bausmių vykdymo vietose dirbantys pareigūnai kėlė problemas susijusias su viešaisiais pirkimais, tarnyba, darbo organizavimu, priimamais sprendimais, dvigubų standartų taikymu analogiškose arba panašiose situacijose, kriminalinės žvalgybos darbą ir metodus.

Pareigūnai kalbėjo apie patiriamas patyčias, sunkumus darbe ir nepasitikėjimą jų atžvilgiu ir sakė vis dažniau tarnyboje jaučiasi taip, tarsi patys atliktų bausmę.

Dalis pristatytų problemų teisingumo ministrei buvo žinomos.

Nemažai dėmesio skirta Pravieniškių pataisos namuose- atvirojoje kolonijoje egzistuojančioms problemoms bei pastarųjų mėnesių įvykiams, kai po nuteistųjų pabėgimo buvo nušalinti trys šios įstaigos pareigūnai su vadovu priešakyje.

LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas, susitikime prašė ministrės užtikrinti, kad nušalintų  pareigūnų procesai nebūtų vilkinami, o dėl pabėgimų ant jų kritęs šešėlis netaptų stigma ateičiai.

Po bendro susitikimo, kuriame buvo kalbėta apie bausmių vykdymo sistemoje egzistuojančias problemas, pareigūnai liko akis į akį su ministre ir jai pateikė jautrią informaciją apie galimą korupciją Kalėjimų departamente.

Pasak LRITĮPS pirmininko K.Pauliuko, tai, kad pagaliau įvyko susitikimas su ministre, yra žingsnis į priekį.

„Teisingumo ministrės siekį, kad vyktų sklandus dialogas, kuriame dalyvautų visos pusės – ministerija, Kalėjimų departamentas, profesinės sąjungos – suprantame, tačiau sunkiai įsivaizduojame bent kol kas. Visi mūsų bandymai spręsti problemas, nesulaukė deramo Kalėjimų departamento vadovybės dėmesio, greičiau tik dar labiau pagilino prarają. Visgi gerai nuteikia tai, kad ministrė kalba apie sisteminius pokyčius, dvigubų standartų eliminavimą ir Bausmių vykdymo kodekso parengimą bei keitimą. Jei tik prireiks socialinių partnerių pagalbos, esame pasiruošę talkinti. Esame už esminius pokyčius, kurie tarnybą darytų patrauklesnę, ji sklandžiau funkcionuotų, o pareigūnas nebūtų pastumdėlis ar patyčių objektas. Pareigūnų ir nuteistųjų santykis įstaigose turi būti optimalus, o nuteistųjų skirstymas į įstaigas būtų griežtai reglamentuotas. Visgi šiuo metu aktualiausias – skaidrumo kalėjimų departamente ir pavaldžiose įstaigose klausimas. Ar bus sprendimų ir šiuo klausimu – pamatysime“, – kalbėjo K.Pauliukas.

Anot Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Vitalijaus Jagmino,  teisingumo ministrė E.Dobrovolska bei viceministras E.Jablonskas girdi profesinių sąjungų keliamas problemas ir, manome, skirs pakankamai dėmesio bausmių vykdymo sistemai.

„Džiugu, kad policijoje įsteigęs antikorupcijos padalinį teisingumo viceministras Elanas Jablonskas, sukauptą patirtį perduos ir bausmių vykdymo sistemai. Po susitikimo tikime, jog ir šioje srityje ledai pajudės, o ministerija aktyviai kovos su korupcijos apraiškomis, skatins bendradarbiavimą ir naikins dvigubus standartus“, – sakė VAITĮPS pirmininkas.

Priminsime, kad susitikimas su teisingumo ministre įvyko po to, kai profesinės sąjungos paskelbė apie rengiamą protesto akciją prie ministerijos. Akcijos atsisakyta, kai su profsąjungų  atstovais susisiekusi ministrė pakvietė klausimus aptarti susitikime. 

administrator