Pareigūnai gali nesulaukti deramo įvertinimo ir didesnio atlyginimo

  • 0 Comments
  • 366 Views

Jau netrukus turėtų prasidėti policijos pareigūnų metinio vertinimo procedūra, kurią reglamentuoja Vidaus tarnybos statutas. Paprastai metinis vertinimas atliekamas pirmajame metų ketvirtyje, o nuo gauto įvertinimo priklauso pareigūnų darbo užmokestis ir karjera.

Profesines sąjungas neoficialūs šaltiniai informavo, kad, neva, „iš viršaus“ nurodyta pareigūnų „labai gerai“  nevertinti. Rekomendaciniame laiške rašoma: „Tam, kad policija galėtų užtikrint policijai priskirtų uždavinių įgyvendinimą, taip pat policijos siekiant užtikrinti įstaigų finansinę fiskalinę drausmę ir įsipareigojimų pareigūnams vykdymą (Programa 1000 ), rekomenduojama policijos įstaigų ir jų padalinių vadovams, atliekant darbuotojų veiklos vertinimus  2019 metais, taikyti vertinimo priemones, kurios nėra susijusios su didesnio pareiginės algos koeficiento nustatymu, išskyrus atvejus, kai tarnybinės veiklos vertinimo mechanizmas išnaudojamas darbuotojo paskyrimui į aukštesnes pareigas. Pažymėtina, kad ypatingai gerai dirbantys darbuotojai gali būti skatinami kitomis formomis, nesukuriančiomis policijos įstaigoms ilgalaikių įsipareigojimų“.

Anot Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (VAITĮPS) pirmininko Vitalijaus Jagmino, jeigu iš tiesų  toks Policijos departamento vadovybės nurodymas galėjo būti duotas policijos komisariatų viršininkams, tai reikštų, jog pareigūnai, kurie sąžiningai ir labai gerai atliko savo darbą, nesulauktų deramo įvertino.

„Jeigu metinio vertinimo metu labai gerai dirbę pareigūnai bus „nuvertinami“, netrukus pajusime neigiamas pasekmes, nes nebeliks paskatos dirbti vis geriau ir geriau, taip siekiant pelnyto įvertinimo ir didėjančio koeficiento, pagal kurį skaičiuojamas pareigūno darbo užmokestis, o  neįvertintų pareigūnų motyvacija kris“, – teigia V.Jagminas.

Pasak Lietuvos policijos profesinės sąjungos (LPPS) pirmininkės Romos Katinienės, tai, kad policijai neskirtas didesnis finansavimas yra vadovų arogancijos ir socialinio dialogo ignoravimo pasekmė.

„Visiems suprantama, kad statutinėje tarnyboje tokios  Policijos departamento  „rekomendacijos” yra privalomos ir jos bus vykdomos pradedant įstaigų, padalinių vadovais, kurie atliks metinius vertinimus, baigiant komisijomis, kurios užbaigs jų įgyvendinimą. Šioje situacijoje liks nuskriausti didesnį stažą turintys pareigūnai, nes vieniems bus bandoma„pritempti” per priedus, o kiti vėl bus „maitinami” pažadais ir ideologija, kad reikia būti solidariems, nepavydėti, džiaugtis už kolegas, gaunančius 50 proc. priedą ir laukti „geresnių laikų”, – situaciją komentavo R.Katinienė.

Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų  profesinės sąjungos (LRITĮPS) pirmininkas Kęstutis Pauliukas sakė, jog tiek tiesioginis vadovas, tiek vertinimo komisija, tiek įstaigos vadovas galutinį sprendimą turi priimti pagal objektyvius konkretaus pareigūno tarnybą atspindinčius kriterijus, ne kaip nors kitaip.

Anot LPPS pirmininkės, niekas negali duoti jokių „rekomendacijų“ dėl bendro įvertinimo, nes, pagal Statutą, kuris yra visiems privalomas, konkretų pareigūną vertina tik tiesioginis vadovas, atsižvelgdamas į objektyvias aplinkybes, kurios yra tik jam ir pačiam pareigūnui žinomos.

„Šiandien reikia pripažinti, kad pagal aprūpinimą – uniformas, automobilius, kompiuterinę ir kt.techniką, policija išgyvena „aukso amžių”. Tačiau ar tuo galima kompensuoti gerą atmosferą kolektyve, motyvaciją ir jausmą, kad su tavimi sistema elgiasi sąžiningai, teisingai ir kad pagrindinė institucijos vertybė žmogus yra ne tik deklaracija“, – sakė LPPS pirmininkė.

Profesinių sąjungų centro teisininkų komentaras:

Bet kokios centrinės institucijos rekomendacijos pavaldžioms įstaigoms turi būti paisomos, tačiau teisiniu požiūriu, rekomendacija yra tik rekomendacija. Toks dokumentas, pagal savo esmę, neturi imperatyvumo, todėl taip ir vadinamas. Einant į ginčus nagrinėjančias institucijas, jeigu rekomendacijos yra nepagrįstos ar net prieštaraujančios teisės aktams, visuomet jų taikymo būtinybė yra ginčijama. Ir teismai rekomendacijas vertina ne kaip imperatyvius teisės aktus, o tik kaip rekomendacijas.

„Profesinė sąjunga savo nariams pasiūlys šios problemos sprendimo būdus, tačiau čia svarbiausia yra pačių pareigūnų savivertė, aktyvumas ir noras apginti savo teisėtus lūkesčius“, – teigė R.Katinienė.

administrator