Patyčios prieš pareigūnus – kalėjimo kasdienybė

  • 0 Comments
  • 1312 Views

Pareigūnai klausia, kada baigsis nuteistųjų patyčios jų atžvilgiu, o už nederamą, chuliganišką  elgesį bus skiriamos jų elgesio vertos bausmės?

Prieš kelias dienas  Pravieniškių pataisos namuose 1 sektoriuje įvykęs incidentas, kurio metu, dėl neva per skystos sriubos, nuteistasis šliūkštelėjo jos turinį ant pareigūno, dar kartą priminė, kad patyčios, psichologinis spaudimas ir orumą žeminantys veiksmai bausmių vykdymo sistemos darbuotojų atžvilgiu vis dar gajūs.

Bausmių vykdymo sistemoje dirbantys pareigūnai su patyčiomis, priekabėmis, grasinimais, įvairiais reikalavimais iš nuteistųjų pusės susiduria dažnai, o kartais, kaip ir pastarąjį, sulaukia ir panašių išpuolių.

Jie teigia, jog nuteistųjų teisės yra aukščiau pareigūnų teisių, ir jei pareigūnas šliūkštelėtų sriubos lėkštę į nuteistąjį, sulauktų neabejotinai rimtos nuobaudos.

Bausmės nuteistiesiems už jų nederamą elgesį dažniausiai nepasiekia tikslo ir neskatina daugiau panašiai nesielgti. Pavyzdžiui, ko verta bausmė, draudimas  10 dienų eiti į parduotuvę, kai nuteistasis yra žinoma, jog ir taip neturi pinigų joje lankytis?

Kaip spręsti problemą, pareigūnai nežino, tačiau mano, jog bausmės už netinkamą, chuliganišką, orumą žeminantį poelgį, turi būti jaučiamos, t.y. skiriamos tokios, kurios verstų mąstyti ir vengti netinkamų veiksmų.

Nuteistieji, anot pareigūnų, labiausiai nemėgsta kai fiksuojamas vaizdas ir garsas. Todėl kiekvienas pareigūnas turi vaizdo registratorių, tačiau jį  įsijungia ne kaskart, nors pripažįsta, kad naudojant šią priemonę, įrašančią tiek garsą, tiek ir vaizdą, nuteistieji elgiasi kitaip.  

Tačiau veiksminga priemonė dažnai taip ir lieka neįjungta, anot pareigūnų, vaizdo registratoriaus baterija išsikrauna anksčiau nei baigiasi pamaina, jis nėra patogus naudoti, nešiotis prisisegus prie peties, o kartais išjungus einant į higienos kambarį paprasčiausiai pamirštama jį įjungti.

Įstaigose įrengus vaizdo ir garso fiksavimo priemones – galimai problema nebūtų tokia aštri, o nuteistieji, bijodami jų neteisėtų veiksmų įrodymų, galimai vengtų replikų ir tiesioginių veiksmų pareigūnų atžvilgiu.

Tačiau yra ir kita problema, pareigūnams apmaudu, jog šiandien bausmių vykdymo vietose nuteistieji ir jų teisės yra aukščiau visų kitų. Nuolatinių nuteistųjų skundų dėl jų teisų pažeidimų išvarginti įstaigų vadovai, tiesiog jų bijo ir pamiršta, kad skubant pildyti nuteistųjų norus, pamirštamas pareigūnas ir jo teisės.

Ir nors į aukščiau minėtą įvykį su sriuba nedelsiant sureagavo tiesioginis vadovas, kriminalinė žvalgyba, susirūpinusi klausė ar pareigūnas nebuvo sužeistas, nepatyrė nudegimų ar pan., pradėtas įvykio tyrimas, jau dabar galima spėti, kad bausmė nuteistajam galimai bus neefektyvi ir po kurio laiko jis vėl elgsis panašiai, o gal net dar įžūliau.

administrator