Ar saugus pareigūnas į įvykius vykdamas be porininko?

  • 0 Comments
  • 1194 Views

Kol pareigūnai vykdo misiją „Ginti.Saugoti.Padėti.“, jų pačių saugumo klausimas atsiduria antrame plane. Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga mano, kad bandymas pareigūnų trūkumą  kompensuoti pasitelkiant policijos rėmėjus ir kitus aktyvius piliečius, gali brangiai kainuoti – dėl to gali žūti ar būti sužalotas tiek pareigūnas, tiek jam talkinantis rėmėjas, tiek žmonės atsidūrę įvykio epicentre. Profesinė sąjunga teigia, jog jeigu ir gali šioje situacijoje kas padėti, tai – buvusieji pareigūnai: policininkai, pasieniečiai.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Valdymo komiteto posėdyje kaip tik ir buvo svarstomas Pareigūnų saugumo reaguojant/patruliuojant po vieną ekipaže užtikrinimo klausimas. Į šią problemą dėmesį atkreipė Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – VAITĮPS) pirmininkas Vitalijus Jagminas.

Vilniaus apskr. VPK atstovai patvirtino, jog pareigūnai reaguoti į įvykius/patruliuoti po vieną siunčiami dienos metu, nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų ir įvertinus įvykio aplinkybes.

Pasak profesinės sąjungos pirmininko, pasitaiko atvejų, kai pareigūnai siunčiami po vieną reaguoti į „nesaugius“ įvykius, kuriuose gali prireikti kolegų pagalbos arba gali kilti grėsmė jo saugumui ir kėlė klausimą ar tai teisėta bei siūlė reglamentuoti, į kokius konkrečiai įvykius pareigūnai galėtų būti siunčiami po vieną.

„Apskritai, kalbėti, kad mes galime numatyti kiek saugus bus įvykis, tolygu burti kavos tirščiais, nes situacija nuvykus į įvykio vietą gali pasikeisti akimirksniu ir to prognozuoti neįmanoma, pasitaiko, kai net kartu esantis kolega negali padėti. Policijos bendruomenė nepamiršo 2016-aisiais Telšiuose, o 2020-aisiais – Mažeikiuose tarnybos metu nužudytų kolegų. Todėl siūlymai pareigūnų trūkumą dangstyti policijos rėmėjais, šauliais ar kitais piliečiais, kurie neturi specialaus pareigūno pasirengimo ir žinių – pavojingas“, – sakė profesinės sąjungos pirmininkas.

Pasak V.Jagmino, didesnė nauda būtų pasitelkti buvusius policijos, pasienio pareigūnus, dabar Vidaus reikalų sistemos pensininkus, kurie turi patirties, geba naudoti specialiąsias priemones, reaguoti į besikeičiančią situaciją, tačiau norint juos pasikviesti dirbti, reikėtų sudaryti sąlygas ir, žinoma, mokėti atlygį.

„Kodėl Policijos vadovybė nesusigrąžina per reformas, dėl įtampos ir etatų mažinimo, iš sistemos išėjusių pareigūnų – man mįslė. Buvusieji pareigūnai – galėtų būti ramstis šiuo sudėtingu laikotarpiu, kai pareigūnų trūkumas toks didelis, jog nebeįmanoma nei suformuoti reikiamo ekipažų kiekio, nei užtikrinti reikalingo pareigūnų skaičiaus. Noriu priminti, kad pareigūnų su kiekviena reforma mažėja, tad pasitelkti VRM pensininkus būtų logiškas sprendimas, žinoma, jeigu jie sutiktų ateiti dirbti. Ir tai būtų reali pagalba“, – sakė VAITĮPS pirmininkas V.Jagminas.

Profesinės sąjungos pirmininkas priminė, kad valdant migrantų krizę Valstybės sienos apsaugos tarnyba į pagalbą pasikvietė buvusius pasieniečius, policininkus, kurių dalis tarnyboje dirba iki šiol.

 „ Policijos darbas visada yra rizikingas, niekada nežinai, kokios aplinkybės susiklostys, kaip elgsis pažeidėjas ir kokių reakcijų gali sulaukti, nepriklausomai ar vyksti į įvykį dieną ar naktį. Pareigūno saugumas – prioritetinis klausimas, ir neturi būti jokių išvedžiojimų ar bandymų taupyti, nes policininko, kuris visiems mums skuba į pagalbą sveikata ir gyvybė negali būti palikta likimo valiai“, – sakė V.Jagminas.

administrator