Darbo organizavimo spragas išnaudoja nuteistieji

  • 0 Comments
  • 1203 Views

Pirmadienio naktį su greitosios pagalbos automobiliu, sutrikus sveikatai, į Kauno klinikas atgabentas nuteistasis, vos atgavęs amą spruko į laisvę. Ir nors netrukus netoliese nuo ligoninės buvo sučiuptas policijos, pasiligojusį nuteistąjį į ligoninę lydėjusiems pareigūnams gresia sulaukti tarnybinių nuobaudų.

Asociatyvi nuotrauka.

Pasak Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Kęstučio Pauliuko, konvojuoti nuteistąjį turi keturi pareigūnai, tačiau tai užtikrinti pataisos sistemoje sudėtinga, nes darbuotojų trūksta ir vis mažėja.

„Todėl dažnai, kai nuteistiesiems pasireiškia sveikatai ir gyvybei pavojingi simptomai ar būklės, pareigūnai nusižengia taisyklėms ir lydi ligonį dviese. Šiuo atveju, nuteistasis tuo ir pasinaudojo“, – sakė profesinės sąjungos pirmininkas. 

Apie tai, jog bausmių sistemoje reikia rimtų pokyčių, kurie padėtų privilioti naujų žmonių dirbti, su Teisingumo viceministru Elanu Jablonsku  buvo kalbėta dar prieš metus, jam lankantis Pravieniškių pataisos namuose, tačiau teigiamų poslinkių šioje srityje profesinė sąjunga sako nematanti, Kalėjimų departamentas šiai problemai deramo dėmesio taip pat neskiria.

„Jaunimas, pamatęs koks yra užmokestis ir darbo apimtys, labai greitai sistemą palieka, dažniausiai jie išeina į kitas statutines struktūras. Dėl nekomplekto pareigūnai skundžiasi įtampa darbe, pervargimu, tuo, jog negali pasinaudoti priklausančiomis, pamainos metu poilsiui skirtomis, valandomis“, – sako K.Pauliukas.

Anot profesinės sąjungos pirmininko, pervargę pareigūnai laukia sprendimų, o ne galvų kapojimo kaskart, kai galimai dėl prasto darbo organizavimo, eilinį kartą bando sprukti koks nors nuteistasis.

„Pareigūnai skundžiasi, jog pasigenda Kalėjimų departamento sprendimų šiuo klausimu arba bent jau pagalbos komandiruojant žmones iš departamento į pataisos įstaigas, kuriose didžiausias nekomplektas. Tai bent jau laikinai sumažintų krūvius ir psichologinį spaudimą. Tačiau aišku, jog pareigūnų nekomplekto klausimą reikia spręsti kuo skubiau, ieškoti racionalių, ilgalaikių sprendimų“, -kalbėjo K.Pauliukas.

LRITĮPS pirmininkas teigia, jog dalis pataisos įstaigose galiojančių instrukcijų dėl pareigūnų trūkumo dabar tėra tik popierėliai, kurių seniai nesilaikoma, rizikuojant „užsidirbti“ pastabas ir papeikimus.

„Jei instrukcijų būtų laikomasi, kaip nustatyta, pasitaikytų atvejų, kad ūmiems susirgimams pasireiškus nuteistajam, jo tiesiog nebūtų kam konvojuoti į ligoninę. Taip būtų nutikę ir pastaruoju atveju, nes vienu metu pagalbos prireikė dviem nuteistiesiems. Ar pareigūnai turėjo mesti burtus, kuriam iš jų skubi pagalba reikalinga ir kurį konvojuoti, o kurio –  ne?“ – sakė profesinės sąjungos pirmininkas.

Pasak profesinės sąjungos pirmininko, nuolatinis pareigūnų trūkumas ir tai, jog situacija nesikeičia, o dar ir  prastėja, nedidina pareigūnų motyvacijos, tai jau pavojinga situacija sistemoje, kuri ir taip  neprisikviečia darbuotojų.

administrator