European Police Union (EPU) informacija apie policijos iššūkius kovoje su COVID-19 Europoje

  • 0 Comments
  • 1383 Views

Dalinamės European Police Union (EPU) pateikta informacija apie policijos iššūkius kovoje su COVID-19 kitose Europos valstybėse.

LATVIJA

Policijos pareigūnai nėra pakankamai aprūpinti apsaugos priemonėmis: kritiškai trūksta pirštinių, kaukių veidui, dezinfekcinių priemonių. Latvijos policijos profesinei sąjungai pavyko suderinti, kad pareigūnai dirbtų po 24 valandų pamainas vietoj 12, siekiant kaip įmanoma labiau sumažinti kontaktų skaičių.

KROATIJA

Sergančiųjų koronavirusu pareigūnų – 21. Saviizoliacijoje – 176, iš jos jau išėjusių – 134.

Pareigūnai turimomis žiniomis šiuo metu užtektinai aprūpinti visomis reikalingomis apsaugos priemonėmis. Kadangi policijos pareigūnai, ko gero, vieni iš daugiausiai kontaktų turinčių darbuotojų po medikų, Kroatijos policijos profesinė sąjunga siekia reguliariai pildyti apsaugos priemonių atsargas. Tai daroma vos gavus informaciją iš dirbančių pareigūnų, ją kaipmat perduodant už priemonių tiekimą atsakingoms šalims.

Profesinė sąjunga kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją su prašymu apsvarstyti Darbo ministerijos siūlymus bei Pensijų sistemą dėl atlyginimo išmokėjimo tiems pareigūnams, kurie yra saviizoliacijoje, su ar be viruso simptomų, dirbantiems nuotoliniu būdu iš namų. Siekiama atkreipti dėmesį į darbo iš namų reguliavimą ir darbuotojo teisę į atlyginimą nutraukiant darbo sutartį dėl darbdavio kaltės ar dėl kitų aplinkybių, už kurias darbuotojas nėra atsakingas.

Jei šis ar kitas įstatymas, reglamentas, kolektyvinė sutartis, taisyklių sąvadas ar darbo sutartis nenumato kitaip, tai darbuotojas turi teisę į atlyginimą, lygų darbuotojui per pastaruosius tris mėnesius išmokėto vidutinio darbo užmokesčio dydžio sumai.

Vidaus reikalų ministerijos Žmogiškųjų išteklių direkcija, atsižvelgę į Kroatijos policijos profesinės sąjungos balandžio 3 d. prašymą, visiems policijos departamento padaliniams išsiuntė instrukciją, kurioje teigiama, kad visi darbuotojai, turintys laikinojo nedarbingumo pažymėjimą arba kompetentingo gydytojo pavedimus, turi teisę gauti ligos pašalpos kompensaciją.

Atsižvelgiant į sveikatos draudimo nuostatus bei kolektyvinę sutartį, darbuotojai, kurie užsikrėtė koronavirusu tarnybos metu turi teisę gauti 100% savo atlyginimo dydžio. Tiems, kurie užsikrėtė nuo kontakto asmeninėje aplinkoje, priklauso 85% atlyginimo dydžio.

Nuo 2020 m. kovo 23 d. judėjimas mieste yra apribotas, išskyrus būtiniausių paslaugų, būtiniausių prekių gabenimo, žiniasklaidos darbuotojų, važiuojančiųjų į darbą, kurio negalima atlikti iš namų, greitosios medicinos pagalbos atvejus ir dėl gyvybiškai svarbių priežasčių.

Kroatijos valstybinės inspekcijos sveikatos inspektoriai stebi ir vykdo nurodymus, kad būtų laikomasi saviizoliacijos. Jie gali skirti baudas bet kuriam asmeniui, pažeidžiančiam šį įsakymą. Už pirmąjį pažeidimą – 1050 eurų, už pakartotinus – nuo 3 950 iki 15 736 eurų. Asmenys, nesilaikantys inspektorių nurodymų, gali būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Kroatijoje nuo kovo 19 d. taikomos šios priemonės: draudžiami renginiai ir daugiau nei penkių žmonių susibūrimai, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų, prekybos centrų, sporto klubų, muziejų, kino ir dramos teatrų, maldos namų, grožio salonų ir panašių įstaigų uždarymas. Dirba tik maisto prekių parduotuvės, vaistinės, degalinės, maistu ir higienos prekėmis prekiaujančios parduotuvės, laikantis visų būtinųjų reikalavimų. Priemonės taikomos trisdešimčiai dienų. Nuo balandžio 8 d. Kroatijoje leista dirbti turgavietėms, laikantis visų saugumo reikalavimų.

AUSTRIJA

Siekiant sustabdyti viruso plitimą, Velykas žmonės skatinti sutikti namie ir nevykti pas giminaičius. Praėjusios savaitės pradžioje paskelbtas karantino apribojimų lengvinimo planas, įsigaliosiantis po Velykų savaitgalio.

Nuo balandžio 14 d. nedidelės, mažiau nei 400 kv. m. parduotuvės, sodininkystės centrai atsidarė ir gali tęsti veiklą laikantis visų būtinųjų saugos reikalavimų. Būtina dėvėti kaukes viešajame transporte. Nuo gegužės 1 d.atsidaryti ir tęsti veiklą galės prekybos centrai ir grožio salonai. Nuo gegužės vidurio – kavinės, restoranai ir viešbučiai. Iki birželio pabaigos draudžiami visi vieši renginiai. Iki gegužės vidurio mokyklos uždarytos. Universitetai šį semestrą neatsidarys. Jei užsikrėtimų skaičius po šių priemonių pradėtų augti, bus ir vėl keliami apribojimai.

Šiuo metu šalyje yra trys įstatymų paketai, susiję su koronavirusu. Keletas juose patvirtintų priemonių: nuomininkai negali būti iškeldinti už nuomos nemokėjimą per artimiausius tris mėnesius, bendrasis draudimas nuo nelaimingų atsitikimų darbe dabar galioja ir nuotoliniam darbui, specialus paramos fondas savarankiškai dirbantiems asmenimis, fondas šeimoms, vyriausybė aprūpins studentus kompiuteriais, planšetėmis skirtais mokymuisi iš namų (įranga įsigyjama už 5,5 milijono eurų) ir daug kitų priemonių.

NYDERLANDAI

Ligoninės į intensyvios priežiūros skyrius gali guldyti iki 107 pacientų. Olandų pacientai šiuo metu yra keliami į ligonines esančias Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos valstybėje, besiribojančioje su Nyderlandais. Jei krūvis didėja, jie keliami ir į kitas Vokietijoje esančias ligonines. Šie pacientai pergabenami specialiai tam paskirtais dviem sraigtasparniais. Nyderlandų ligoninės turi 2400 intensyvios priežiūros palatų sergantiesiems, iš kurių 1900 paskirtos sergantiems koronavirusu, o likusios kitomis ligomis sergantiesiems (šiuo metu Nyderlanduose sergančių koronavirusu pacientų – 24,224).

Apie 40% žmonių, gyvenančių slaugos namuose, nustatytas koronavirusas. Darbuotojai juose nėra tinkamai aprūpinti apsaugos priemonėmis. Politikai reikalauja, kad šių priemonių tiekimas būtų atsakingiau reguliuojamas.

Psichinių traumų institutas įvedė karštąją liniją medikams, kuriems šiuo metu reikia psichosocialinės  pagalbos dėl kovos su koronavirusu pasekmių.

Nesilaikantiems socialinio atstumo gali būti išrašomos baudos: visiems asmenims vyresniems nei 12 metų ir nesilaikantiems būtino 1,5 metrų atstumo. Suaugusiems gali būti skiriamos baudos nuo 390 eurų, nepilnamečiams – 95 eurų.

Policijos pareigūnams siekiant išvaikyti vieną žmonių susibūrimą buvo užpultas vienas iš pareigūnų. Prieš jį panaudota fizinė jėga (jam buvo spirta ir įkąsta).

Dalis narkotikų prekybos rinkos išnyko (pvz., vakarėliuose). Pastebėtas narkotikų pristatinėjimo paštu pagausėjimas.

Priimtas įstatymas leidžia priverstinai dėl koronaviruso testuoti asmenis, kurie spjaudosi ar kosėja (kai pareigūnai jaučia užsikrėtimo riziką dėl tyčinio tokio elgesio). Transportuojant įtartino elgesio sulaikytuosius asmenis jiems ant burnos uždedamos apsauginės priemonės, siekiant sumažinti pareigūnams riziką užsikrėsti.

Nyderlandų policijoje koronavirusu užsikrėtė jau 7,5% pareigūnų. Susirgusiųjų pareigūnų duomenys, jų darbo vieta ir tikslūs skaičiai nėra atskleidžiami. Padaugėjo atostogas imančiųjų skaičius.

20 piliečių buvo pakviesti į teismą dėl tyčinio spjaudymo pareigūnams į veidus. Bausmė už šį naujo tipo nusikaltimą – nuo trijų iki šešių savaičių įkalinimo.

UKRAINA

Nuo kovo 12 d.  dėl koronaviruso paskelbti įvairūs apribojimai valstybiniu mastu ir policijos pajėgos dirba sustiprintu režimu. Ukrainos vidaus reikalų institucijų atestuotų darbuotojų profesinė sąjunga taip pat dirba sustiprintu režimu.

Nuo pat pirmųjų karantino dienų Ukrainos policijos profesinė sąjunga pradėjo rūpintis, kad visiems pareigūnams užtektų apsaugos priemonių ir inicijavo jų pirkimus. Profesinė sąjunga jau išleido 1,4 milijonų ukrainietiškų grivinų apsaugos priemonėms įsigyti.

Įvairiuose regionuose organizuojamas savarankiškas apsauginių kaukių siuvimas ir dezinfekcinio skysčio pilstymas į mažas pakuotes.

Užsikrėtusiųjų tarp policijos pareigūnų jau yra ir profesinė sąjunga kartu su policijos vadovybe dirba siekiant viruso plitimą sumažinti. Reikalaujama daugiau apsauginių priemonių.

ISPANIJA

683 policijos pareigūnai užsikrėtė koronavirusu. 2839 – karantine, daugiausiai Madride. Užfiksuotos trys mirtys.

Pareigūnams atlikta vos 797 testai. Profesinė sąjunga reikalauja jų skaičių didinti, nes pareigūnai priklauso rizikos grupei ir dirba pavojingomis sąlygomis.

Nuo kovo 15 d. paskelbto karantino buvo apribota visa komercinė veikla, išskyrus maisto prekių parduotuves, vaistines ir panašias įstaigas. Miestuose gali judėti tik būtinųjų paslaugų tiekėjai.

Ispanijos policijos pajėgos prižiūri šių reikalavimų vykdymą. 1449 žmonės buvo sulaikyti dėl jų pažeidimo ar nuobaudų nevykdymo, 109 598 asmenys nubausti pinigine bauda nuo 601 iki 30 000 eurų.

Pastebėtas nusikaltimų elektroninėje erdvėje pagausėjimas.

Svarstomos repatriacijos galimybės apie 12 000 Ispanijos piliečių užstrigusių trečiosiose šalyse, dauguma Lotynų Amerikoje bei Azijoje. Kaip bebūtų, dauguma jų į tėvynę sugrįžti nebūtinai nori.

Ispanijoje gauti Europos arešto orderiai iki šiol yra tvarkomi įprastai ir laiku. Tačiau kai perdavimo neįmanoma įvykdyti dėl Ispanijoje ar išleidžiančioje šalyje nustatytų apribojimų, perdavimas gali būti oficialiai atidėtas pagal FD 23 straipsnį. Atsakinga teisminė institucija priima sprendimą kiekvienu atveju atskirai ir, atsižvelgiant į dabartines aplinkybes, taikytiną teisinę nuostatą.

BULGARIJA

Karantinas šalyje paskelbtas kovo 13 d. ir pratęstas iki gegužės 13 d. Uždarytos visos komercinės įstaigos. Praėjusią savaitę turgavietėms leista vėl vykdyti veiklą. Maisto prekių parduotuvės ir vaistinės veikia. Kiekviename regione veikia įvažiavimo/išvažiavimo kontrolė. Žmonės paliekantys miestus dėl su darbu nesusijusių priežasčių turi tai specialiai deklaruoti.

Policijos pareigūnai kontroliuoja žmonių judėjimą 24/7. Apsaugos priemonių jie neturi užtektinai. Policijos profesinė sąjunga perka ir pareigūnams tiekia apsaugos priemones.

2020-04-15
European Police Union (EPU) informacija

 

administrator