Nežinomybė dėl numatomų pokyčių Pravieniškių pataisos namuose audrina bendruomenę

  • 0 Comments
  • 1183 Views

Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinę sąjungą (toliau – ir LRITĮPS)  pasiekė informacija apie tai, kad Kalėjimų departamentas nuo š.m. liepos 1 d. planuoja Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos I sektorių priskirti išimtinai atvirosios kolonijos rūšiai, atsisakant pataisos namų funkcijų.

Atviroji kolonija – tai pataisos įstaiga, kurioje taikomas švelnesnis režimas, o nuteistieji, bausmę atliekantys tokio tipo kolonijose, gyvena be apsaugos, bet prižiūrimi, dienos metu, nuo kėlimosi iki miego, nuteistieji gali laisvai judėti nustatytoje teritorijoje, dirbti už pataisos įstaigos ribų.

Gavusi tokią informaciją profesinė sąjunga raštu kreipėsi į Kalėjimų departamentą ir paprašė pateikti dokumentus, kuriuose įtvirtinti tokie planai/sprendimai bei visą su tuo susijusią informaciją.

Pasak LRITĮPS pirmininko Kęstučio Pauliuko, pareigūnų bendruomenėje pasklidus informacijai apie galimus pokyčius Pravieniškių pataisos namuose , profsąjunga sulaukia pareigūnų prašymų patikslinti informaciją, suteikti platesnes konsultacijas. Ir tai, pasak K.Pauliuko, normalu, pareigūnai nuogąstauja, kad jei iš tikrųjų užsimota Pravieniškių pataisos namų- atvirosios kolonijos I sektorių pertvarkyti į atvirąją koloniją, į kitas pataisos įstaigas tektų perkraustyti apie 600 nuteistųjų, o tai reiškia dar didesnį krūvį visose pataisos įstaigose dirbantiems pareigūnams.

Anot K.Pauliuko, kyla darbuotojų likimo, jų perspektyvų, darbo vietų, taip pat ir visuomenės saugumo klausimas.

„Pradedant tokias pertvarkas  būtina apie tai informuoti, konsultuotis ir kalbėtis  su greta gyvenančia bendruomene, kuriai, manau, tokia naujiena nebus maloni staigmena. Klausimas, ar Kalėjimų departamentas tarėsi su vietos savivalda, nes profesinė sąjunga duomenų neturi”, – sakė LRITĮPS pirmininkas.

Profesinės sąjungos nuomone, dabar, kai šalį krečia krizė dėl koronaviruso ir visas dėmesys bei pajėgos skiriamos šiai itin grėsmingai infekcijai suvaldyti, vargu ar tinkamas laikas pasirengti  didžiuliams pokyčiams, kuriuos norint sėkmingai ir racionaliai įgyvendinti, būtina ne tik įvertinti galimybes, bet ir grėsmes bei silpnąsias vietas.

„Apie pokyčius iki šiol neinformuotos profesinės sąjungos, t.y. socialiniai partneriai,  nevyksta jokios konsultacijos, profesinė sąjunga nemato parengiamųjų darbų, o skuboti sprendimai, neįvertinant pasekmių, atneš tik daugiau chaoso, nei teigiamų rezultatų“, – kalbėjo K.Pauliukas.

Anot LRITĮPS pirmininko, dabar laukiama Kalėjimų departamento atsakymo, kuris lems, kokių žingsnių imsis profesinė sąjunga.

„Mes matome daug neatsakytų klausimų ir užprogramuotų problemų, taip pat turime ir pasiūlymų, pasidalinsime jais su Kalėjimų departamentu, žinoma, jei jo vadovybė norės girdėti profesines sąjungas“, – sakė K.Pauliukas.

 

 

 

administrator