- info
- 0 Comments
- 187 Views
Daugiau nei 50 Lietuvos bausmių vykdymo sistemos pareigūnų šiandien Vilniuje susirinko į įspėjamąją protesto akciją, kurios tikslas – atkreipti naujai išrinktų Seimo narių, o taip pat kandidatų į Teisingumo ministerijos vadovus, dėmesį į ilgametes ir aštrias bausmių vykdymo sistemos problemas, kurios kelią rimtą grėsmę tiek visiems Lietuvos gyventojams, tiek sistemoje dirbantiems pareigūnams.
Keliolika minučių po 9 valandos kaliniu persirengusio aktoriaus vedina ir antrankiais prie grandinės prisirakinusių pareigūnų kolona prie Teisingumo ministerijos kelis kartus sušuko „Gėda“ ministerijai bei Lietuvos kalėjimų tarnybai ir Gedimino prospektu pajudėjo link Seimo.
„Gėdos eisenai“ pasiekus Nepriklausomybės aikštę čia įvyko Lietuvos respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (LRITĮPS) surengtas mitingas, kurio metu pareigūnai garsiai išsakė savo reikalavimus.
„Sistemą kamuoja eilė problemų, tokių kaip nepakankamai apgalvotos reformos, finansavimo trūkumas. Tačiau labiausiai mus demoralizuoja tai, kad esama situacija nepatenkinti pareigūnai yra persekiojami, o susikompromitavę įstaigų vadovai ir toliau „sukasi“ Lietuvos kalėjimų tarnyboje. Mes prašome atkreipti dėmesį į pastarojo meto skandalingas bylas, tokia kaip Marijampolės kalėjimo regreso byla, Pravieniškių kalėjimo kriminalinės žvalgybos provokacijos byla. Jos buvo inicijuotos tam tikrų Lietuvos kalėjimo tarnybos žmonių, o jų tikslas – sukompromituoti ir persekioti pareigūnus. Matome, kad po ilgą laiką trukusių procesų kaltinimai subliuško, o pareigūnai teismų buvo išteisinti“, – sakė LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas.
„Aš jau ne kartą sakiau ir noriu tai pakartoti dar kartą: Lietuvos bausmių vykdymo sistema per daugiau nei tris Nepriklausomybės dešimtmečius nesugebėjo atsikratyti sovietinio dvoko. Įkalinimo įstaigose vis dažniau užpuolami pareigūnai, vis dažnesni pabėgimai iš jų. Laiko klausimas, kad visos sisteminės problemos pavirs paprastų Lietuvos žmonių saugumo problema“, – pabrėžė profesinės sąjungos lyderis.
Anot jo, sistemoje šiuo metu trūksta maždaug 40 proc. pareigūnų, o tarnaujantiems tenka didelis darbo krūvis. Be to, dėl pareigūnų trūkumo ir netinkamos infrastruktūros jiems nuolatos gresia fizinis ir psichologinis pavojus.
Nepriklausomybės aikštėje su protestuotojais susitiko Seimo nariai Julius Sabatauskas, Juozas Olekas, Kęstutis Vitkauskas, Inga Ruginienė ir Vitalijus Gailius.
Akcijos pabaigoje jos organizatoriai Seimo kanceliarijos atstovams įteikė Kreipimąsi, kuriame išdėstyti svarbiausi pareigūnų reikalavai. Vienas pagrindinių jų – užtikrinti tinkamą sistemos finansavimą, o kitų metų biudžete numatyti papildomą 20-40 mln. eurų finansavimą bausmių vykdymo sistemai. Šios lėšos būtinos Šios lėšos būtinos pareigūnų darbo užmokesčio, kuris yra bene mažiausias iš visų statutinių pareigūnų, didinimui, aprūpinimui moderniomis tarnybos priemonėmis, uniformomis, naujais kinologų ir konvojaus automobiliais, taip pat infrastruktūros darbams.
Pareigūnai taip pat reikalauja šalyje pastatyti bent vienas naują ir šiuolaikišką kalėjimą, kartu optimizuojant ir esamą bausmių atlikimo vietų infrastruktūrą.
„Lietuvoje nėra nė vieno modernaus kalėjimo. Nė vieno! Būtent šis faktas didžia dalimi lemia, jog įkalinimo įstaigose mes niekaip neįveikiame rytietiškos kriminalinės subkultūros, būtent todėl tarnyboje saugiais nesijaučia mūsų pareigūnai. Praėjusios kadencijos Seimas, nueinanti Vyriausybė, Teisingumo ministerija šioje vietoje per keturis metus nenuveikė visiškai nieko. Tikiuosi, kad naujoji valdžia reikalus pagaliau išjudins iš mirties taško“, – aiškino K. Pauliukas.
Pareigūnų bendruomenė atkreipia politikų dėmesį į dar vieną labai pavojingą ir sistemos norma jau tampančią tendenciją. Tai yra Lietuvos kalėjimų tarnybos vykdomas paprastų pareigūnų persekiojimas.
„Paskutiniu metu turėjome ne vieną ir ne dvi situacijas, kuomet kalėjimų tarnybos vadovai, pasinaudodami Kriminaline žvalgyba, persekiojo savo nuomonės išsakyti nebijančius, nepalankius sistemos darbuotojus ir pareigūnus. Pareigūnams fabrikuojamos bylos, jie metų metus tąsomi po teismus, griaunama jų reputacija, žalojama sveikata. Kol, galiausiai, teismai priima pareigūnams palankius sprendimus. Šis persekiojimas privalo būti kuo skubiau baigtas, o tokius žaidimus žaidžiantys Lietuvos kalėjimų tarnybos vadovai privalo nedelsiant trauktis iš tarnybos“, – sakė LRITĮPS pirmininkas.
Jei padėtis Lietuvos bausmių vykdymo sistemoje nesikeis, pareigūnai neatmeta galimybės surengti masinius protestus.