Grėsminga tendencija VRM – pažeminimas už kritiką?

  • 0 Comments
  • 1824 Views

Nacionalinė pasienio pareigūnų profesinė sąjunga kartu su Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesine sąjunga (toliau – VAITĮPS) bei Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesine (toliau – LRITĮPS) kreipėsi į Vidaus reikalų ministrę ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadą prašydama išsamesnės informacijos dėl VSAT vado pavaduotojo pažeminimo pareigose, kilus įtarimams, jog V.Mačaitis galėjo būti pažemintas vien dėl to, jog išsakė konstruktyvią kritiką VRM ministrės komandos nariui.

Priminsime, jog viešuosiuose šaltiniuose prieinamoje informacijoje nurodyta, kad: „V. Mačaitis savo noru darbą iškeitė į Varėnos pasienio rinktinės vado pavaduotojo pareigas“.

Anot Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininko Rimanto Liepos, pareigūnų tarnybos pasikeitimai įprastai nesulaukia daug dėmesio ir šis atvejis galbūt nė nebūtų sukėlęs papildomų klausimų jei ne iš kelių skirtingų neoficialių šaltinių pasiekusi žinia, jog sprendimą galėjo sąlygoti ne asmeninis V.Mačaičio apsisprendimas, o darbovietėje kilęs konfliktas, o konkrečiau – minėto pareigūno, nepažeidžiant etikos, išreikšta kritika VRM ministrės komandos nariui.

„Jeigu buvęs VSAT vado pavaduotojas pažemintas dėl kritikos vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės komandos nariui, tuomet reikėtų tai vadinti susidorojimu dėl kritikos. Profesinės sąjungos vertinimu, tokie kritikų užtildymo metodai nepateisinami ir prieštarauja tiek bendriesiems teisės principams, tiek griauna pasitikėjimą institucija.“, – sakė Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas Rimantas Liepa.

Pasak R.Liepos, sunku patikėti, kad V.Mačaitis savo noru nusprendė eiti į žemesnes pareigas, nors visiškai neseniai dar kalbėjo apie planuojamus darbus gerinant sienos infrastruktūrą, patrulių takus ir t.t.

„Jau seniai pareigūnų bendruomenėje kalbama apie tai, kad pareigūnai neturi teisės kritikuoti tam tikros asmenų grupės. Aukšto pareigūno (buvusio vado pavaduotojo) V. Mačaičio pažeminimas pareigose, jei tai įvyko dėl kritikos, rodo kokia pavojinga situacija klostosi minėtoje ministerijoje. Pažeminimas dėl kritikos prasilenkia su demokratija“, – teigia R.Liepa.

Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkui antrina ir Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – VAITĮPS) pirmininkas Vitalijus Jagminas ir teigia, jog apie Vidaus reikalų ministerijos nepakantumą kritikai taip pat girdėjęs iš pareigūnų.

„Jeigu dėl kritikos gali būti susidorojama su aukštu pareigūnu, tai kas lauktų kritikuoti išdrįsusio eilinio? Pareigūnai – depolitizuoti, tačiau kritikuoti žalingus ar abejotinus sprendimus jiems nedraudžiama. Todėl tikimės, jog abejonės bus išsklaidytos, kitaip apie kokią polemiką svarbiais klausimais galime galvoti?“ – sakė VAITĮPS pirmininkas V.Jagminas.

Pasak Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Kęstučio Pauliuko, apie VRM liguistą baimę kritikai pareigūnai kalba jau seniai.

„Baimė turi savybę augti, tad jeigu aukščiausi politikai demonstruoja nepakantumą kritikai ir imasi bausmių už ją, kokia žinutė siunčiama pareigūnams? Pareigūnai: tiek pasieniečiai, tiek policininkai, tiek viešasis saugumas, ugniagesiai ir visi kiti dirba Lietuvai, ne politikams. Ministrei reikėtų apsikuopti savo „dvare“ ir neleisti klerkams elgtis kaip dvarponiams“, – sakė K.Pauliukas.  

Profesinės sąjungos kreipėsi į VRM reikalų ministrę Agnę Bilotaitę bei VSAT vadą Rustamą Liubajevą, prašydamos pateikti informaciją dėl V.Mačaičio pažeminimo priežasčių, kuri galėtų išsklaidyti abejones. Profsąjungos paprašė atsakyti jų į kelis klausimus: Kokios priežastys lėmė Vido Mačaičio pažeminimą pareigose? Ar Vido Mačaičio pažeminimas pareigose yra susijęs su VRM ministrės komandos kritika? Kada tiksliai pareigūnas pateikė prašymą būti perkeltas į Varėnos pasienio rinktinės vado pavaduotojo pareigas? Kiek panašaus lygio pareigų pasikeitimų, kai pareigūno pareigos pažemėja keliais laipteliais,  VSAT sistemoje yra registruota?

administrator

Leave A Comment