Kas pažabos Kalėjimų departamento savivalę?

  • 0 Comments
  • 1491 Views

Vykstant ikiteisminiam tyrimui dėl Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – VAITĮPS)  skyriaus steigimo, šios profsąjungos pirmininkas Vitalijus Jagminas, stebėdamas vykstančius procesus ir Kalėjimų departamento pareigūnų desperaciją bei veiksmus, sako: „Nepatiko, jog darbuotojų atstovų skyrius veiks vienoje iš bausmių vykdymo sistemos įstaigų, galimai siekiant užčiaupti nepatogią profsąjungą, Kalėjimų departamento Kriminalinė žvalgyba pradėjo ikiteisminį tyrimą, negana to, dabar nurodė patiems susirinkti įkalčius ir kaltumo įrodymus, panašu, kad galiausiai teks patiems save ir nuteisti“.

dav

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga, gavusi Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos  Koordinavimo ir analizės skyriaus viršininko (toliau – KD KŽ skyriaus viršininkas) Rimo Grebnicko raštą dėl informacijos pateikimo, nustebo ne tik dėl prašomos pateikti informacijos teisėtumo, bet ir rolių ikiteisminiame tyrime supainiojimo.

Į profesinę sąjungą besikreipęs KD KŽ skyriaus viršininkas paprašė pateikti informaciją apie šios profesinės sąjungos narių skaičiaus pasikeitimus kiekvieną dieną Vilniaus pataisos namų skyriuje, t.y. informacijos, kurios sisteminimas ir kaupimas nėra numatytas jokiuose teisės aktuose.

Anot VAITĮPS pirmininko, tokio reikalavimo įvykdyti negalėtume net labiausiai norėdami, nes  duomenų sisteminimas yra per didelė administracinė našta, todėl atrodo, kad KD Kriminalinė žvalgyba, duodama tokius reikalavimus, būtent to ir siekia – apsunkinti mūsų veiklą, o tai leidžia daryti prielaidą, jog esame persekiojami už profsąjunginę veiklą.

Pasak VAITĮPS pirmininko Vitalijaus Jagmino, įpareigodama pateikti susistemintus duomenis apie profsąjungos narius, ikiteisminio tyrimo įstaiga ir prokuroras perkelia įrodinėjimo naštą asociacijai, kurios galimai neteisėtą veiklą tiria, paprasčiau kalbant, anot rašto iniciatoriaus, profsąjunga turi pati surinkti savo menamos kaltės įrodymus. Dar daugiau, to nepadarius grasinama sankcijomis!

„Tai prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam nekaltumo prezumpcijos principui. Esame gavę Generalinės prokuratūros išaiškinimą dėl Baudžiamojo proceso kodekso 97 straipsnio taikymo, kurį, beje, Generalinės prokuratūros prokuroras persiuntė susipažinti ir ikiteisminį tyrimą kontroliuojančiam Vilniaus apygardos prokurorui Giedriui Tarasevičiui, kuriame akcentuojama, jog duomenų teikimas yra laisvos valios apsisprendimas ir neįpareigoja teikti duomenų privalomai. Gavus dar vieną eilinį Kriminalinės žvalgybos raštą susidaro įspūdis, jog ikiteisminį tyrimą organizuoja ne prokuratūra, o Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdyba. Tai ganėtinai stebina, todėl profesinė sąjunga kreipėsi į Generalinę prokurorą Evaldą Pašilį, prašydama reaguoti į šią situaciją“, – sakė VAITĮPS pirmininkas V.Jagminas.

Dar prieš pusmetį, protesto akcijos metu, Kalėjimų departamento atstovui VAITĮPS pirmininkas įteikė Konstituciją ir priminė, kad tai dokumentas, kuriuo vadovautis mūsų šalyje privalu visiems.

Pasak V.Jagmino, vertindamas vykstančius veiksmus ir skaitydamas Kalėjimų deapartamento raštus, panašu, jog Konstitucija neperskaityta liko dūlėti stalčiuje.

„Keista ir tai, kodėl už tyrimą atsakingas prokuroras užmerkė akis ir nemato ar nenori matyti jį atliekančių Kalėjimų departamento pareigūnų savivaldžiavimo?“ – stebisi profsąjungos pirmininkas.

Primename, kad prieš pusmetį KD KŽ pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą ir atliko teisėjo nesankcionuotą kratą VAITĮPS būstinėje, tačiau iki šiol profesinė sąjunga neturi statuso šiame tyrime, o pats tyrimas pakibęs ore.

„Visa tai, kas vyksta – yra galios demonstravimas, siekimas „teisėtomis priemonėmis“ užtildyti profesinę sąjungą, taip duodant signalą kitoms profsąjungoms, kad kritikuoti negalima, o išdrįsiančių kalbėti laukia panašus likimas. Todėl ir reikalavimas suskaičiuoti, suregistruoti bei susisteminti narius bei šią informaciją pateikti KD KŽ  yra ne kas kita kaip kišimasis į vidinę  profsąjungos veiklą, o tai draudžia įstatymas. Manome, kad tai yra sąskaitų suvedinėjimas už nuolatinę kritiką Kalėjimų departamentui, už viešoje erdvėje keliamas problemas bei tai, kad jos nesprendžiamos arba sprendžiamos pavėluotai ir labai ilgai“, – teigė V.Jagminas.

Tai ne pirmas kartas Lietuvoje, kai profesinių sąjungų ar jų lyderių atžvilgiu pradedami ikiteisminiai tyrimai, kurie garsiai prasidėję, tyliai baigiasi formuluote -„nutraukti ikiteisminį tyrimą“, tuo tarpu, tokie tyrimai pavojingi tuo, jog sutrukdo ir sudrumsčia profsąjungų veiklą, meta šešėlį reputacijai ir jos lyderiams.

administrator