Nušalinti vadovai vėl vairuoja problemų kupiną įstaigą

  • 0 Comments
  • 1309 Views

Rugsėjo 11 d. plačiai pasklido žinia, jog Kalėjimų departamentas nuo pareigų laikinai nušalino Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktorių Ramūną Šilobritą, jo pavaduotoją Tomą Bartninką ir Saugumo valdymo skyriaus viršininką Vidą Jasaitį bei pradėjo tyrimą, įtariant galimą piktnaudžiavimą ir tarnybos pareigų neatlikimą. Specialiai šiai žiniai pranešti skirtoje spaudos konferencijoje Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas plačiau nušalinimo ir tyrimo nekomentavo, teigdamas, jog to daryti negali dėl jo slaptumo.

„Tyrimas pradėtas gavus tam tikrų duomenų, kad įstaigoje netinkamai kontroliuojamas ir organizuojamas nuteistiesiems draudžiamų daiktų paėmimas ir apskaita. Įvertinus pastarųjų metų įvykius ir šį, naują tarnybinį patikrinimą, priimtas sprendimas laikinai nušalinti, kol bus atliekamas tarnybinis patikrinimas, šios įstaigos direktorių, jo pavaduotoją veiklai ir Saugumo valdymo skyriaus viršininką“, -spaudos konferencijoje sakė Virginijus Kulikauskas.

Minėtoje spaudos konferencijoje KD direktorius teigė, jog Kriminalinės žvalgybos valdyboje pradėtas ir ikiteisminis tyrimas dėl galimo piktnaudžiavimo, netinkamo pareigų atlikimo ir neteisėto disponavimo  narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. V.Kulikauskas spaudos konferencijoje užsiminė ir apie tai, jog tyrimas gali būti plečiamas ir jame įtraukiama daugiau asmenų.

Primename, kad LAVL vadovybė buvo nušalinta, praėjus kiek daugiau nei savaitei po to, kai iš šios bausmių vykdymo vietos, rugpjūčio 30 d. pabėgo kalinys, kurį kitą dieną sučiupo ir pareigūnams pristatė paprastas pilietis.

Praėjus dviem mėnesiams apie pradėtą ikiteisminį tyrimą žinių iš KD nėra, tik pranešimas, jog Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktorius, jo pavaduotojas ir Saugumo valdymo skyriaus viršininkas savo tarnybines pareigas atliko aplaidžiai,  įstaigoje neužtikrino darbo organizavimo bei kontrolės, laiku nesiėmė veiksmų užkirsti kelią nuteistojo pabėgimui. Komisija LAVL direktoriui pasiūlė skirti papeikimą, jo pavaduotojui – griežtą papeikimą, o Saugumo valdymo skyriaus viršininkui – pažeminimą pareigose.

Žinia, apie nuo tarnybos nušalintus vienos bausmių vykdymo vietos vadovus, sulaukė didžiulio tiek visuomenės, tiek ir bausmių vykdymo sistemoje dirbančių pareigūnų dėmesio.

„Tiek pats žinios pateikimas, tiek mįslinga KD direktoriaus povyza ir užuominos apie pradėtą ikiteisminį tyrimą pagal net kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius, vienas kurių – neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, teikė vilčių, jog tai nėra eilinė byla, o ilgo ir nuoseklaus kriminalinės žvalgybos darbo rezultatas, ir jeigu jau nušalinami vadovai, galimai, surinkti įrodymai yra labai tvirti ir sunkiai paneigiami. Todėl natūralu, kad grąžinus vadovus į darbą ir „apdovanojus“ juos nuobaudomis, liko daug atvirų klausimų. O svarbiausias jų, kam reikėjo šio didelio šou? Juk kalbame apie pareigūnų reputaciją. Vien tai, kad LAVL vadovai buvo nušalinti, jau yra dėmė jų mundurams, kurią išplauti bus sunku“, – kalbėjo Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – ir LRITĮPS)  pirmininkas Kęstutis Pauliukas.

Pasak LRITĮPS pirmininko, šioje istorijoje trūksta atsakymų, o labiausiai akis bado tai, jog jeigu jau buvo prasitarta apie ikiteisminį tyrimą, pagal labai rimtus straipsnius, kodėl tylima ir slepiamasi po ikiteisminio tyrimo slaptumu, gal pritrūko įrodymų, o byla, kad reakcija į nuteistojo pabėgimą įgautų svorio, tiesiog buvo dirbtinai pritempta?

„Svarbus aspektas, tokiuose tyrimuose, visuomenė laukia greito atsakymo ir jo baigties, priešingu atveju, nukenčia ne tik pareigūnų, bet ir visos sistemos reputacija. Kita vertus, jeigu jau vadovai „tarkuojami“ už pabėgimą, dėl tokių atvejų turėtų būti svarstomi ir Kriminalinės žvalgybos veiksmai, kodėl planuojamą pabėgimą jie pražiopsojo, ir ne tik šį, o ir daug kitų skandalingų įvykių bausmių vykdymo sistemoje ir, apskritai, kokias funkcijas ji turi vykdyti?“ – kalbėjo K.Pauliukas.

Pasak LRITĮPS pirmininko, po tokios LAVL vadovybės nušalinimo istorijos baigties, kyla klausimas ar  problemos, kurios egzistavo įstaigoje ir kurios buvo tokios svarios ir rimtos, dėl kurių teko net nušalinti vadovybę, jau išspręstos, išspręstas saugumo ir kiti klausimai?

Beje, eiliniai pareigūnai, kurie dirbo tuo metu, kai pabėgo kalinys, jau nubausti, tuo tarpu vadovams nuobaudos dar nepaskirtos.

Kokia pradėto ikiteisminio tyrimo, kuriame tiriamas galimas LAVL pareigūnų piktnaudžiavimas, pareigų neatlikimas ir disponavimas narkotinėmis medžiagomis, eiga ir baigtis, anot K.Pauliuko,  galime tik spėlioti, nors kyla įvairių pamąstymų, ypač po to kai į darbą sugrąžinti šios įstaigos vadovai.

administrator