Planuojama Kalėjimų tarnybos reforma – klasikinis nepotizmo pavyzdys

  • 0 Comments
  • 2619 Views

Dvi daugiausiai narių turinčios Lietuvos įkalinimo įstaigų pareigūnus vienijančios profesinės sąjungos griežtai pasisako prieš Teisingumo ministerijos planuojamą vykdyti Kalėjimų tarnybos reformą ir teigia, kad buldozeriu vykdomi pokyčiai galimai skirti vieninteliam tikslui – iš sistemos išguiti kitaip manančius ir sukurti šiltas darbo vietas lojaliems žmonėms.

Nuotraukos autorius dirbtinis intelektas.

Šią savaitę posėdžiavę Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (LRITĮPS) ir Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (VAITĮPS) atstovai priėmė spendimą nepritarti mėnesio viduryje Teisingumo ministerijos pristatytam struktūrinių pertvarkymų Lietuvos kalėjimų tarnyboje planui.

„Klausimų peržvelgus minėtą planą yra tikrai gerokai daugiau nei atsakymų. Kodėl į plano rengimą nebuvo įtrauktos didžiausios sistemos pareigūnų interesams atstovaujančios profesinės sąjungos? Juk kiekvienos reformos naudą visų pirma turėtų pajusti būtent sistemoje tarnaujantys žmonės. Kodėl įgyvendinus planuojamus pokyčius Kalėjimų tarnyboje smarkiai išaugs vadovų kiekis, o paprastų pareigūnų, kurių ir taip labai trūksta sistemoje, skaičius nekis. Galiausiai, kokiomis lėšomis bus finansuojami pokyčiai? Sistemoje pinigų ir taip beviltiškai trūksta: pareigūnų darbo užmokestis yra bene mažiausias tarp visų statutinių tarnybų, mums nemokama už viršvalandžius, padidėjusį darbo krūvį. Ir vietoje to, kad ministerija spręstų kritines sistemos problemas, ji ima žaisti nežinia kam reikalingas reformas“, – sako LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas.

VAITĮPS vadovaujantis Vitalijus Jagminas sako, kad pokyčiais tiesiog siekiamas Kalėjimų tarnyboje perstumdyti kėdes – atsikratyti žmonėmis, kurie yra nelojalūs dabartiniam teisingumo ministrui, ir į jų bei papildomai sukurtas darbo vietas susodinti savus žmones.

„Sakyčiau, galimai klasikinis nepotizmo pavyzdys. Reforma daroma ne bendruomenės, o savo draugų ir bičiulių labui. Rengiant pokyčių planą ministerija tik simboliškai tarėsi su profesinėmis sąjungomis, jau iš anksto užsitikrinusi dalies jų pritarimą”, – sake V.Jagminas.

Įdomu, kas galiausiai prisiims atsakomybę už pokyčius, kuomet taps aišku, kad jokios naudos jie neatnešė. Ministras? Nemanau, kad jam užteks drąsos“, – teigia V. Jagminas.

Jis priduria, kad visa tai puikiai dera su šią savaitę į viešumą patekusia informaciją apie darbo ir santykių specifiką Teisingumo ministerijoje.

Keistai profesinių sąjungų atstovams atrodo ir tai, kad Kalėjimų tarnyba, kuriai šie pokyčiai ir skirti, kol kas apie reformą pozicijos nepareiškė.

„Pokyčiai tiesiogiai lies šią įstaigą. Tačiau jos atstovai tyli kaip į burną prisėmę vandens. Aišku, gali būti, kad jos vadovai yra patenkinti, jog jau netrukus į departamentų, skyrių vadovų, jų pavaduotojų kėdes galės susisodinti sau ir ministerijai lojalius žmones“, – aiškina K. Pauliukas.

Jį šokiravo ir tai, kaip skubėdama ministerija siekia prastumti sau, o ne bendruomenei, naudingus pokyčius. „Prieš dvi savaites ministras viešai kalbėjo, kad pokyčiai įsigalios nuo spalio 1 dienos. Vakar gi sulaukėme žinios, kad jau nuo rugpjūčio pradžios. Visiškas cirkas”.

Kokių veiksmų šioje situacijoje planuoja imtis LRITĮPS ir VAITĮPS?

„Tikrai nepaliksime šios situacijos savieigai. Artimiausiu metu kviesime į susitikimą teisingumo ministrą, Kalėjimų tarnybos vadovybę. Reikalausime tiesių ir aiškių atsakymų į visus bendruomenei rūpimus klausimus. Jei į bendruomenės interesus atsižvelgta nebus ir reformos buldozeris bus stumiamas toliau, žiūrėsime, kad nebūtų pažeistos pareigūnų teisės. Neatmetame, jog kraštutiniu atveju įkalinimo įstaigų pareigūnai išeis ir į gatves – išreikšti savo nuomonės protesto akcijose“, – teigia profesinių sąjungų vadovai.

administrator

Leave A Comment