Profsąjungos nariai lankėsi Balstogės kalėjime

  • 0 Comments
  • 1599 Views

 Š.m. birželio pabaigoje grupė Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau _ LRITĮPS) narių, jaunesnieji specialistai iš Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus, Alytaus ir Pravieniškių kalėjimų lankėsi Lenkijoje, Balstogės tardymo izoliatoriuje kalėjime, kur susipažino su laisvės atėmimo bausmių vykdymo sistema kaimyninėje šalyje.

Vykusieji į kelionę norėjo pamatyti kaip organizuojamas darbas, veikia bausmių vykdymo sistema Lenkijoje, kaip dirba ir jaučiasi pareigūnai, kokios jų socialinės garantijos ir kokia nuteistųjų padėtis.

Lietuvos pareigūnus prie Balstogės kalėjimo pasitiko kolegos iš Lenkijos Nepriklausomos savarankiškos Įkalinimo įstaigų pareigūnų ir darbuotojų profesinės sąjungos.

Apsilankymas Balstogės kalėjime prasidėjo patikros poste, kur visi lankytojai buvo nuodugniai patikrinti. Į įstaigą neleidžiama neštis mobiliųjų telefonų, tuo tarpu išmaniuosius laikrodžius, jei juose nėra integruotos vaizdo kameros, galima dėvėti tiek svečiams, tiek pareigūnams, dirbantiems kalėjime. Taip pat tiek pareigūnams, tiek asmenims, atvykstantiems į pasimatymą su nuteistaisiais, draudžiama į įstaigą įeiti su papuošalais, leidžiama mūvėti tik vestuvinį žiedą. Neleidžiami segėti auskarų, nešioti grandinėlės, mūvėti apyrankės.

Po patikros lietuvaičiai buvo palydėti į konferencijų salę, kur jų laukė Balstogės tardymo izoliatoriaus kalėjimo vadovybė – direktorė, pavaduotojai, Apsaugos skyriaus viršininkas, Resocializacijos skyriaus atstovė. Šio susitikimo metu buvo pademonstruota prezentacija ir pristatyta kalėjimo veikla.

Ką dirba nuteistieji Lenkijos kalėjimuose?

Kaip vieną geriausią resocializacijos priemonę Balstogės kalėjimo atstovai įvardino darbą, ir teigė, jog jis skatina nuteistuosius stengtis gyventi visuomenei priimtomis normomis.

Remiantis statistika, Lenkijos kalėjimuose dirba 80% visų nuteistųjų. Dalis jų dirba įvairius darbus neatlygintinai įstaigoje, pavyzdžiui, tvarko santechniką, talkina valgykloje, bibliotekoje ir kt. Kita dalis – įdarbinama kalėjime veikiančių įmonių padaliniuose už atlygį.

Lenkijos kalėjime psichologai turi pareigūno statusą

Resocializacijos skyriuje be resocializacijos specialistų dirba ir priklausomybių konsultantai, ir psichologai. Įdomu tai, jog ir kalėjimo psichologai yra statutiniai pareigūnai.

Vienas rezocializacijos būrio auklėtojas dirba su 60 nuteistųjų. Čia vyrauja griežta struktūrizuota tvarka, pvz., nuteistasis negali pats ateiti į auklėtojo kabinetą, jį atlydi apsauga. Kabinete ant grindų yra nubrėžta geltona linija, kurios peržengti nuteistajam nevalia. Pažeidus šią taisyklę ir gavus du įspėjimus, nuteistasis nedelsiant patalpinamas į grotomis apsaugotą, vaizdo kameromis stebimą, patalpą ir toliau su auklėtoju gali bendrauti tik per langelį.

Naktį pareigūnų daugiau nei dieną

Apsaugos skyriaus didžiausios pajėgos orientuotos į darbą nakties metu. Naktį tarnybą atlieka 13 pareigūnų, nuteistųjų skaičius kalėjime siekia 800. Apsaugos skyrius dirba pamainomis po 12 val., dvi dienas dirba, dvi – laisvadieniai.

Lenkijos bausmių vykdymo sistema jau seniai yra atsisakiusi bokštelių, kaip, pasak kalėjimo direktorės, nepraktiško ir per daug  žmogiškų resursų reikalaujančio apsaugos būdo. Kalėjimas suskirstytas sektoriais. Viename jų bausmę atlieka recidyvistai ir nepaklusę vidinei kalėjimo tvarkai. Dienos metu sektoriuje dirba 2 pareigūnai ir auklėtojas, naktį – 4 pareigūnai. Griežta ir kamerų atidarymo diena – dieną jas privalo atidaryti 2 darbuotojai, naktį – 3.

Kaip tramdomi neteisėti nuteistųjų veiksmai?

Prieš nuteistųjų siautėjimus lenkai pasitelkia pažangias technologijas. Pavyzdžiui, jeigu kameroje kyla neramumai, nuteistieji „raminami“ įjungus įkyrų, nepakenčiamą, ausis užgulantį garsą. Šis garsas girdimas tik konkrečioje kameroje, kurioje kyla problemų dėl nuteistųjų elgesio.  

Dėl pareigūnų ir nuteistųjų saugumo kamerose, kuriose bausmę atlieka sustiprinto režimo nuteistieji,  sumontuotos vaizdo kameros. Kameras stebi du pareigūnai, kurie keičiasi kas dvi valandas.

Prievolės visiems pareigūnams naudoti vaizdo registratorius – nėra. Vaizdo registratorių turi tik pamainos vyresnysis, visi kiti pareigūnai nenumatytiems atvejams naudoja pavojaus pultelį, kuris išduodamas kiekvienam kalėjimo darbuotojui.

Kas ir kaip dirba kalėjime

Balstogės kalėjimo areštinėje dirba du Apsaugos pareigūnai, po pareigūną kiekviename aukšte ir auklėtojas.

Iš viso kalėjime yra trys kinologai. Dviejų kinologų pagrindinė funkcija – narkotinių medžiagų paieška įstaigos viduje, vieno – darbas Apsaugos perimetre.

Kinologu gali tapti ne kiekvienas. Pirmiausia reikia įveikti pasiruošimo etapą, išlaikyti egzaminą, tik tada nuperkamas specialiai šiam kinologui skirtas tarnybinis šuo (Belgų aviganis). Keturkojo pareigūno taip pat laukia išbandymų etapas ir egzaminai.

Kinologas ir šuo visada drauge. Laisvu nuo tarnybos laiku šuo su kinologu važiuoja ilsėtis į namus.

Įdomu tai, kad tarnybinis šuo, net kinologui užbaigus tarnybą, išėjus į pensiją ar susirgus, nepaliekamas kalėjime. Jis tarnybą baigia kartu su savo šeimininku.

 Balstogės kalėjime yra trys pasivaikščiojimo kiemeliai. Vienu metu viename kiemelyje gali būti 15 nuteistųjų. Kiemeliuose nėra jokio sporto inventoriaus, beje, kalėjime nėra nuteistiesiems skirtų sporto aikštynų ar įrengtų salių.

Pareigūnų darbo užmokestis ir garantijos

Pradedančio tarnybą sistemoje pareigūno darbo užmokestis yra 1000 Eur. Norintiems tapti kalėjimų pareigūnu rengiami 3 savaičių mokymai. Kadangi priėmimas į tarnybą vyksta nuolatos, kalėjimai nesusiduria su pareigūnų trūkumu.

Norint užsitarnauti pareigūno pensiją reikia dirbti 25 metus. Pareigūno pensija skaičiuojama 60 proc. nuo paskutinio gauto atlyginimo.

Kas leidžiama  nuteistiesiems?

Lenkijoje griežtai sureguliuota tvarka dėl drabužių ir daiktų turėjimo nuteistiesiems, tai palengvina pareigūnų darbą ieškant draudžiamų daiktų. Čia nuteistieji gali turėti 6 kg maisto, vieną porą avalynės, dvejus marškinėlius ir dvejas kelnes.

Maudytis nuteistieji vedami du kartus per savaitę.

Bausmę nuteistieji atlieka kamerinio tipo patalpose. Vienoje kameroje – 4-12 nuteistųjų. Kiekvienam nuteistajam  skiriami 3 m 2 ploto, į jį įskaičiuojamos bendro naudojimo patalpos – tualetas su kriaukle.

Lygtinio nuteistųjų paleidimo medžiagą ruošia būrio viršininkas.

Profesinės sąjungos nariams speciali apsauga

Vizito metu profesinės sąjungos narių saugumą Balstogės kalėjime užtikrino pajėgos, panašios į Viešojo saugumo tarnybą Lietuvoje. Kalėjime viešėjusiems lietuviams nebuvo leidžiama artintis prie durų ar stebėti kameras per akutę.

 Profesinės sąjungos nariams pasidomėjus paaiškėjo, kad kaimyninės šalies kalėjimuose nėra tokių skyrių kaip Imuniteto ir Kriminalinės žvalgybos, visus tyrimus atlieka prokuratūra.

Po kelionės J.Mansevičienė teigė, jog viešnagė Lenkijos Balstogės kalėjime buvo labai naudinga ir įdomi.

Lenkijoje viešėjusi Ina Širvinskienė, dirbanti Pravieniškių pataisos namuose 2-ąjame kalėjime, teigė, jog didelį įspūdį paliko Balstogės tardymo izoliatoriaus direktorė, neabejotinai puikus moters-lyderės, gebančios sklandžiai organizuoti tarnybą, pavyzdys.

„Balstogės kalėjime maloniai nustebino vadovo ir pavaldinio santykis, kuris grindžiamas žmoniškumu, pasitikėjimu, skatinimu ir pagarba bei didelis dėmesys pareigūnų saugumui, ko pas mus labai trūksta.

Lankantis kalėjime buvo neįmanoma nepastebėti sklandžios tarnybos, pareigūnų kompetencijos ir šiltų tarpusavio santykių tarp vadovybės ir pavaldinių“, – įspūdžiais iš viešnagės dalijosi I.Širvinskienė.

Anot I.Širvinskienės, tai, ką pamatė kaimyninės šalies kalėjime leidžia jai teigti, kad kolegos Lenkijoje drąsesni, nebijo keisti sistemoje tam tikrų dalykų, vertindami ne tik nuteistųjų padėtį, bet ir pareigūno, kuris vertinamas ir nori dirbti sistemoje.

„Lietuvos bausmių vykdymo sistema dar turi daug resursų tobulėti ir nebūtina siekti  Norvegijos standartų ir lygio, didelis pasiekimas būtų pasivyti bent jau kaimynus lenkus šioje srityje“- sakė J.Mansevičienė.

Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga dėkinga Lenkijos kalėjimų sistemos pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkui Česlovui Tulai už galimybę apsilankyti Lenkijoje, pažintį su sistema iš vidaus, galimybę palyginti savo tarnybą ir kolegos Lenkijos bausmių vykdymo įstaigoje.

„Parsivežėme daug minčių, ką galima tobulinti pas mus, kam skirti daugiau dėmesio, kad kiekvienas iš mūsų tarnyboje jaustųsi saugesnis, labiau motyvuotas, ir negalvotų kaip greičiau palikti sistemą ar ištverti dar vieną parą joje“, – kalbėjo I.Širvinskienė.

administrator

Leave A Comment