- info
- 0 Comments
- 1336 Views
Pareigūnai, dirbantys ne vien kabinete, patruliuojantys, tiriantys nusikaltimus, gesinantys gaisrus, saugantys pasienio ruožą, patenka į erkių platinamų ligų užsikrėtimo rizikos grupę, tad skiepai jiems – būtinybė.
Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu – vienas didžiausių Europoje. Šia liga kasmet suserga 15 iš 100 tūkst. žmonių. Todėl efektyviausia priemonė, padedanti apsisaugoti nuo erkinio encefalito, yra skiepai.
Žinia, kad Santaros klinikose Intensyvios terapijos skyriuje gydomas erkiniu encefalitu susirgęs ugniagesys, atskleidė, jog pareigūnų skiepijimo klausimas arba neišspręstas, arba yra kažkokių kliūčių, trukdančių, jog visas vyktų sklandžiai ir būtų išvengta panašių situacijų. Ir nors kalbama, jog minėtu atveju ugniagesys skiepų atsisakė, akivaizdu, kad net jeigu ir būtų pasiskiepijęs kartu su kolegomis prieš mėnesį, nuo pavojingos ligos nebūtų apsaugotas, nes apsauga nuo erkinio encefalito po pirmojo skiepo nesusidaro. Imunitetui įgyti reikalingos dvi dozės, todėl skiepytis patariama žiemą arba ankstyvą pavasarį, tarp pirmojo ir antrojo skiepo darant 3 mėnesių pertrauką. Imunitetas vieneriems metams įgyjamas po pirmųjų dviejų dozių.
Nesklandumų dėl skiepų yra ne tik priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui pavaldžiose, bet ir policijos įstaigose.
Pasak Lietuvos policijos profesinės sąjungos (toliau – LPPS) pirmininkės Romos Katinienės, policijos įstaigose metai iš metų buvo sudarinėjami sąrašai dėl skiepų nuo erkinio encefalito, tačiau pareigūnai nebuvo skiepijami.
Pagaliau šių metų balandžio 4 d. Policijos departamento Policijos resursų valdymo grupės posėdyje buvo priimtas sprendimas dėl policijos pareigūnų skiepijimo nuo erkinio encefalito, tačiau, anot R.Katinienės, tik praėjus daugiau kaip mėnesiui generalinio komisaro pavaduotojo E.Šilerio pasirašytas raštas „Dėl pareigūnų skiepijimo 2019 metais“, pasiekė pavaldžias policijos įstaigas. Įsakymus dėl pareigūnų skiepijimo tvarkos jos parengė tik gegužės pabaigoje.
„Toks „operatyvumas”, žinant, kad apsauga įgyjama tik po dviejų skiepų, tarp kurių privalomas intervalas mažiausiai 1 mėn, aiškiai demonstruoja Policijos vadovų abejingumą pareigūnų saugos ir sveikatos klausimais. Skiepų klausimas, jei imti atskaitos tašku 2019-uosius metus, turėjo būti išspręstas sausio-vasario mėn., nes dabar sprendimai pavėluoti, ir jau turime erkiniu encefalitu užsikrėtusių pareigūnų“, – situaciją komentavo LPPS pirmininkė R.Katinienė.
Pasak Kėdainių rajono policijos bendruomenės pareigūnės Aušros Mickevičienės, kliūva ne tik skiepų laiko parinkimas, bet ir pati tvarka. Pareigūnės nuomone, geresnė buvo anksčiau galiojusi tvarka, kai pareigūnai buvo skiepijami centralizuotai. Klausimų, anot jos, kyla ir dėl pareigūnų sąrašų, nes į juos įtraukti ne visi, kuriems šie skiepai reikalingi.
Kadangi šiemet su skiepais nuo erkinio encefalito smarkiai pavėluota, profesinė sąjunga viliasi, jog 2020-aisiais, sprendimai bus priimti laiku, kad pareigūnai imunitetą įgytų anksčiau nei prasideda erkių aktyvumo laikotarpis.
Pasak Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė priminė, kad ne už kalnų ruduo, kai išauga susirgimų gripu skaičius, todėl paragino Policijos departamentą nedelsti ir pasirūpinti, kad su žmonėmis daugiausia kontaktuojantys pareigūnai turėtų galimybę pasiskiepyti ir nuo šios užkrečiamos ligos.
„Norėtųsi, kad situacija nebūtų kaip su skiepu nuo erkinio encefalito ir nesusigriebtų tik tuomet, kai sergamumas gripu išaugs“, – priminė R.Katinienė.
Policijos pareigūnai nuo š.m.kovo pabaigos, generalinio komisaro sprendimu, turi galimybę pasiskiepyti ir nuo tymų, jiems kompensuojama iki 30 eurų skiepų vakcinos kaina.
Erkinis encefalitas – ne sloga, todėl policijos departamentas turėtų pademonstruoti deramą dėmesį ir suinteresuotumą, kad pareigūnai pasiskiepytų laiku ir išvengtų pražūtingų šios ligos pasekmių. Primename, kad praėjusiais metais susirgęs erkinu encefalitu mirė ugniagesys Plungėje.