Vilniaus policija neranda sprendimo kaip sumažinti ikiteisminio tyrimo pareigūnų krūvį

  • 0 Comments
  • 987 Views

Liepos 2 d. vyko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Valdymo komiteto posėdis. Kaip jau rašėme anksčiau, jame buvo nagrinėti keli, pareigūnams aktualūs, klausimai – Vilniaus apskr. VPK Reagavimo valdybos galimi struktūros pakeitimai,  Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų skyriaus reorganizavimas į valdybą, ikiteisminio tyrimo pareigūnų krūvio ir kiti klausimai.

Valdymo komiteto nariai buvo išsamiai supažindinti su rengiamais Vilniaus apskr. VPK Reagavimo valdybos struktūros pakeitimais, kuriais numatoma  panaikinti Reagavimo valdybos 5-ąjį arba 7-ąjį skyrių. Anot Vilniaus apskrities VPK administracijos, steigiant Reagavimo valdybą buvo įsteigta daugiau pareigybių, kad visiems pareigūnams būtų pasiūlytos darbo vietos, tačiau jau tuomet ketinta ateityje, atsižvelgus į aplinkybes, struktūrą koreguoti. Vardinant privalumus, kodėl reikalinga pertvarka, vadovybė teigė, jog panaikinus vieną skyrių, sumažėtų vadovų pareigybių, pagerėtų administravimas, nes didėtų kitų skyrių darbuotojų skaičius ir dėlto būtų lengviau sudaryti darbo grafikus, pareigūnams paprasčiau pavyktų planuoti darbo ir poilsio laiką, pagerėtų materialinis aprūpinimas.

Vilniaus apskrities VPK viršininko pavaduotojas Marekas Gulbinovičius patikino, jog pareigūnų vykdomos funkcijos ir darbo sąlygos dėl pertvarkų nepasikeistų. Todėl paprašė profesinių sąjungų atstovų planuojamiems pokyčiams pritarti.

Vilniaus apskrities VPK pasiūlė naikinti 7-ąjį skyrių, ne 5, nes tuomet  nereikėtų pernumeruoti kitų skyrių ir keisti dokumentų.

Profesinių sąjungų atstovai atidžiai susipažino su pateiktomis Vilniaus apskrities VPK administracijos pateiktomis lentelėmis, esamu užimtų ir laisvų pareigybių skaičiumi, kiek reikėtų  steigti naujų, daug diskutavo ir apsitarę galiausiais, bendru sutarimu, pritarė, jog optimaliausias sprendimas – prijungti 7 skyrių prie kitų, nes tokį prijungimą mažiausiais pajus darbuotojai ir bus išvengta nereikalingos biurokratijos.

Profesinių sąjungų atstovai Reagavimo valdybos 7-ojo skyriaus prijungimui prie kito skyriaus pritarė tik gavę patikinimą, jog minėto skyriaus pareigūnams bus leidžiama per mėnesį pasirinkti skyrių, kuriame norėtų dirbti, kaip diskusijų metu pasiūlė profsąjungų atstovai, taip pat, kad bus atsižvelgta į pareigūnų pageidavimus, neišskirti ekipažo porininkų ir perkelti juos dirbti į tą patį skyrių, kaip siūlė Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (VAITĮPS) pirmininkas Vitalijus Jagminas.

Vilniaus apskrities VPK administracija užtikrino, kad visiems pareigūnams bus pasiūlytos lygiavertės pareigos Reagavimo valdyboje, o jeigu kokia pareigybės nebus laisva, ji bus perkelta. Sutarta, kad apie pokyčius Reagavimo valdybos pareigūnams bus motyvuotai paaiškinta, užtikrinant, jog nesikeis nei vykdomos funkcijos, nei darbo sąlygos.

Klausimą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų skyriaus reorganizavimo į valdybą pristatęs šio skyriaus viršininkas Sergejus Boldyrevas sakė, jog numatomas pokytis reikalingas tam, kad būtų suvienodinta apskričių kriminalistinių tyrimų padalinių struktūra, kuri šiuo metu yra skirtinga, todėl manoma, kad pasiekti tai įmanoma  reorganizuojant  Vilniaus apskr. VPK KTS į Kriminalistinių tyrimų valdybą su dviem skyriais: Kriminalistinio aptarnavimo ir Informacinių technologijų tyrimų skyrius. Jis akcentavo, kad  pareigybių skaičius ir vykdomos funkcijos nesikeistų.

Profesinių sąjungų atstovai siūlomam Vilniaus apskr. VPK KTS pokyčiui pritarė, be to buvo pasiūlyta šį klausimą perduoti svarstyti Centriniam valdymo komitetui.

VAITĮPS pirmininko pavaduotojas Martynas Drūlia iškėlė klausimą dėl Raitosios policijos ateities perspektyvų ir vizijos. Vilniaus apskrities VPK viršininko pavaduotojas M.Gulbinovičius teigė, jog  sprendimai dėl Raitosios policijos priimami Policijos departamente ir pasiūlė šį klausimą aptarti po liepos mėnesio pabaigoje vyksiančio Policijos tarybos posėdžio, kuriame, tikėtina, šis klausimas bus svarstomas. Valdymo komitetas nusprendė šį klausimą svarstyti kitame posėdyje.

Sudėtingiausias klausimas Valdymo komiteto posėdyje – Vilniaus apskr. VPK ikiteisminio tyrimo pareigūnų darbo krūviai, jų normalizavimas ir priemokų už padidėjusį darbo krūvį mokėjimas.

Pasak VAITĮPS pirmininko V.Jagmino, Šakos kolektyvinėje sutartyje numatyta ne mažesnė, kaip 10 proc. priemoka už padidėjusį darbų mastą, tačiau ji nemokama, o klausimas dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų darbo krūvio nesprendžiamas.

„Krūvis kas mėnesį tik auga, pareigūnai šiuo metu turi per 50 bylų per mėnesį, tokie krūviai nenormalūs“, – sakė jis.

Valdymo komitete užvirė diskusija dėl to, kaip būtų galima normalizuoti krūvius ir ar apskritai yra tokia galimybė su esamomis pajėgomis. Vilniaus apskr. VPK atstovai kalbėjo apie laisvų pareigybių komplektavimo būtinumą, ir norą, siekiant suvienodinti ikiteisminio tyrimo pareigūnų krūvį, dalį, didelį krūvį turinčių pareigūnų, bylų paskirstyti kitiems, mažesnį krūvį turintiems, policijos komisariatams.

Vilniaus apskrities administracija atsakė į profsąjungos atstovo pastabą dėl priemokos, sakydama, jog ikiteisminio tyrimo pareigūnams pareiginės algos koeficientai buvo padidinti tris kartus.

Pasak VAITĮPS pirmininko, ikiteisminio tyrimo pareigūnų nežmoniško krūvio problemą reikia spręsti iš esmės, nes vienas žmogus negali niekaip, net už didžiausią atlygį, išnagrinėti 50+ bylų per mėnesį, nes tam neužtektų darbo laiko.

„Tuomet jis turėtų gyventi komisariate ir kiaurą parą dirbti su bylomis. Tačiau ir tuomet to laiko pristigtų. Man atrodo nenormalu, kai pareigūnai turi tokį didžiulį krūvį, jie yra spaudžiami prokurorų tirti būtent jų bylą, tai sukuria sudėtingą psichologinę atmosferą. Vienareikšmiškai, krūvių klausimas – turi būti prioritetinis, ne tik aptarinėjamas, bet  sprendžiamas“, – sakė jis.

Vilniaus apskrities VPK administracijos atstovai paprašė profesinės sąjungos atstovų iki kito posėdžio pagalvoti ir pateikti siūlymus, kaip ikiteisminio tyrimo tyrėjo specialybę padaryti patrauklesnę ir sumažinti darbo krūvį.

Kaip po Valdymo komiteto posėdžio sakė VAITĮPS pirmininkas, profesinių sąjungų atstovai pasigedo Policijos departamento pagalbos Vilniaus apskrities policijai sprendžiant šią sudėtingą situaciją.
„Netikėtai nustebino Vilniaus apsk. VPK administracijos pamąstymai, jog  ne visiems ikiteisminio tyrimo pareigūnams reikėtų mokėti priemokas, bet skatinti už gerus darbo rezultatus geriausius. Čia ne skatinti reikia, o gelbėti pareigūnus nuo vergiškų darbo sąlygų, kitaip negaliu jų pavadinti. Kaip išskirti geriausius? Čia gal turima galvoje tuos, kurie apsigyvens komisariate ir dirbs be atvangos, kol numirs darbe?“- stebėjosi V.Jagminas.

Profesinei sąjungai primygtinai paprašius, klausimas dėl ikiteisminio pareigūnų krūvių bus svarstomas liepos mėnesį skubos tvarka šaukiamame Valdymo komiteto posėdyje.

administrator

Leave A Comment