Jurgita Mansevičienė: „Nepamirškite, sprogę muilo burbulai graužia akis“

  • 0 Comments
  • 1421 Views

Šį mano laišką paskatino neseniai Alytaus pataisos namuose viešėjusios profesinės sąjungos X atstovo susitikimas su darbuotojais bei jo metu išsakytos mintys.

Buvo gėda ir graudu klausytis, kaip, vietoj savo nuopelnų, bandoma atvirai koneveikti kitas organizacijas. Nenustebau, jog daugiausia kliuvo Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinei sąjungai ir jos vadovui Kęstučiui Pauliukui. Kitaip ir negalėjo būti, juk jei negali pasivyti lyderio, arba turi labai daug dirbti, arba „loti“ ant jo.

Ir tai ne vienintelė profesinė sąjunga šiuo metu bandanti persivilioti, prisikviesti LRITĮPS narius ir bausmių vykdymo sistemos pareigūnus ne sostinėje, kuriuos ilgus metus buvo pamiršę egzistuojant.

Pati esu LRITĮPS narė, atstovė jau daug metų. Kaip aktyvi narė ne tik pritariu veiksmams, kurie vyksta , bet ir oponuoju, teikiu siūlymus, karštai ginčijuosi. Štai tokia veikla „verda“ mūsų profesinėje sąjungoje, mes nuolat bendraujame, kai nesutampa nuomonės dalykiškai pykstamės, ieškome sprendimų. Tačiau nė karto man nekilo mintis persimesti į kitą profesinę sąjungą.

Jeigu jau priklausyti profesinei sąjungai, aš manau, tik vienai stipriausių visais klausimais: ir veikla, ir pasiekimais, ir lyderio stiprumu. Ir kartais, nors atrodo, jog kitas profsąjunginis darinys stambesnis, įtakingesnis, po įspūdingu dydžiu slepiasi neveiklumas, panegirika ir bandymas vytis nutolstantį traukinį…

Negaliu ir nenoriu Jums primesti savo nuomonės, tačiau esu nustebinta, kad kai kurie jūsų, nors už jūsų teises, darbo vietų patogumą, saugumą, darbo užmokestį, dėl problemų susijusių su uniforma kovojo LRITĮPS, staiga metėtės stoti į kitas organizacijas. Tai jūsų valia, LRITĮPS dėl tokio sprendimo tikrai „nenukraujuos“, tačiau ar pamenate, ką susitikime sakė kitos, neseniai viešėjusios profsąjungos lyderis, beje, vienas iš trijų Resocializacijos skyrių vadovų Pravieniškėse, kurio „kėdės“ klausimas pakibo ore, nes vykstant planuotiems pokyčiams iš trijų vadovų liks vos vienas. Kiek kartų jis pakartojo , jog jis į profesinę sąjungą siekė pritraukti ne bet ką, o sistemos inteligentus. Gal galite paaiškinti, apie ką čia jis?

Bet kokia diskriminacija man kelia šleikštulį, o šiuo atveju, inteligentijos, elito pabrėžimas, kaip išskirtinės, vos neprivertė bėgti į tualetą.

Norite būti inteligentai, ar įsivaizduojate, kad staiga jūsų problemos ims kaip per sviestą eiti ir spręstis?

Man juokinga, esu dalyvavusi daugybėje susitikimų ir aštrių diskusijų tiek Teisingumo ministerijoje, tiek Kalėjimų departamente, ir žinau, koks ilgas kelias į susitarimus, pergales, kovojant už pareigūnų teises.

LRITĮPS šiuo klausimu  bent kol kas tikri meistrai spręsti ir pasiekti, ko nori. Ir kai argumentus žeria Kęstutis, kitų, net ir stambių darinių vadovai sėdi išsižioję ir klauso, žinote kodėl jie tyli, nes negyvena bausmių vykdymo sistemos pareigūnų bėdomis, ir jas jei ir girdėjo, tai suvokia tik abstrakčiai.
Už gebėjimą įtikinti, priversti atverti duris ir išgirsti, galiu tik nulenkti galvą su didžiule padėka Kęstučiui Pauliukui.

Ir jei manote, kad kaip teigė paskutinis, viliotinį pareigūnams surengęs, svečias iš kažkokios profesinės sąjungos, jog jeigu jūsų stalčiuje ras net kokaino, ims jus ginti ir net laimės bylą teisme, plyštu iš juoko. Nejaugi tuo tikite?

Net  dešimtmetį nei pastarasis, nei dalies kitų profsąjungų atstovai, nežiūrėjo į jus niekaip kitaip, kaip į žemiausią kastą, bemokslius, o dabar staiga tiesia ranką ir žada tai, ką  jau turite LRITĮPS pastangomis?! Jei iki šiol nerūpėjote, vargu ar staiga pasidarėte įdomūs. Jūsų valia, ką rinktis, tuo ir žavi demokratija.

Tik priminsiu, pamenate, kaip tarnyba vyko nešildomose patalpose, kai valgydavote vos ne kartą per pamainą, o kur atlikdavote gamtinius reikalus pamenate? Tą krūmą??? O nesibaigiančius tarnybinius, kai tarnybą baigdavote ne 00 val. , o 00.30 val. Jei mėgstate skaičiuokite, primeskite, kiek dėl to negavote darbo užmokesčio lėšų?

Resocializacijos pareigūnai tikriausiai jau pamiršo 2018-uosius, kai būtent LRITĮPS išsaugojo ir šios tarnybos etatus ir laipsnius, o po to dar kartą 2020-aisiais, vos pradėjus apie tai sklandyti kalboms?

Ar dar tęsti? Galiu tęsti ir tęsti…

Šiandien, kai LRITĮPS padarė tiek daug ir nesustodama veikia, eidama į priekį, nesigręžiodama, kitoms profesinėms sąjungoms bepigu mojuoti brošiūrėlėmis ir girtis darbais, dėl kurių jiems neteko nė pirštelio pajudinti.

Aš lieku su ta profesine sąjunga, kuri nemelavo, sakė tiesą, kokia ji buvo, tęsėjo pažadus pareigūnams, išgirdusi problemą ieškojo sprendimų ir nebijojo dėl savo darbo vietos, skyrė daug asmeninio laiko, susitikinėjo su pareigūnais ne tam, kad plunksnas pakedenti, pasuokti ir pasigirti, o išgirsti bėdas ir imti jas spręsti.

Kaip LRITĮPS narė ir atstovė gailiuosi tik vieno, kad nepavyko pasiekti, jog psichologų etatai bausmių vykdymo vietose liktų statutiniai, dėl to jaučiuosi šiek tiek kalta…

Mums visiems, gaunant nedidelius atlyginimus, gal ir viliojančiai atrodo, pašalpos gimus vaikui, mirus artimajam ir kitais atvejais, arba Kalėdinės eglutės vakarėlis, kurias žadėjo saldžiabalsis ir kiti svečiai bei viešnios iš profsąjungų X.  Tačiau profesinės sąjungos esmė – visai ne čia. Stipri ir kovojanti profesinė sąjunga gali pasiekti svarbių sprendimų dėl darbo užmokesčio ir kitų dalykų, kurie turės daugiau ilgalaikės naudos, nei tokie menkaverčiai dalykai.

Beje, susiburti, kartu pasilinksminti, surengti vakarėlį, niekas netrukdo, tačiau priminsiu, jog kai tai siūloma, atsiranda vis tas pats 20-ies žmonių branduolys. Gal todėl, kad juose nedalyvaujate, atitolę nuo profsąjunginės veiklos, staiga ėmėte ir susiviliojote muilo burbulais, kuriuos pučia patogiai krėsluose įsitaisę kai kurių profsąjungų atstovai ir atstovės. Jie tikrai žavūs, tie burbulai, bet atminkite, jiems sprogus, muilas ima graužti akis.  

Jūs turite teisę rinktis, tačiau prieš dėdami parašą pagalvokite.

Tai ne skęstančiųjų šauksmas tyruose, mes – LRITĮPS – esame pakankamai tvirti, nepražūsime, o kolegų, užliūliuotų nepamatuotomis kalbomis, nuoširdžiai gaila.

„Savam krašte pranašu nebūsi“, tad keliaukite pasirinktu keliu, ir tai bus tik jūsų sprendimas.

Nuoširdžiai Jūsų

Jurgita Mansevičienė

LRITĮPS atstovė Alytaus pataisos namuose, profsąjungos narė

administrator