Lietuva 2024: nei civilinės saugos sistemos, nei Viešojo saugumo tarnybos

  • 0 Comments
  • 207 Views

Civilinės saugos sistema neveikia, bet reaguoti į grėsmes tuoj nebus kam – Vidaus reikalų ministerijos (VRM) užkurtas Viešojo saugumo tarnybos (VST) likvidavimo buldozeris juda į priekį nepaisydamas ekspertų ir profesinių sąjungų kritikos.

rpt

Šią savaitę Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete bus sprendžiamas VST likimas. Trečiadienį vyksiančiame komiteto posėdyje jo nariai kels rankas dėl VRM iniciatyvos naikinti VST, prijungiant ją prie Policijos departamento.

Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (LRITĮPS) pirmininkas Kęstutis Pauliukas viliasi, kad komiteto nariams pakaks sveiko proto ir išminties stabdyti šią Lietuvos nacionaliniam saugumui pavojingą ministerijos iniciatyvą.

„Matome, kokios dramos šiomis dienomis vyksta Vyriausybėje ir Krašto apsaugos ministerijoje. Labai gaila, kad visas šis fonas užgožia kito mūsų šalies saugumui svarbaus klausimo – VST naikinimo – sprendimą. Tuo metu, kai mūsų atsargos karininkai viešu laišku siūlo sukarinti visas ar daugumą VRM įstaigų, Vyriausybė ir Seimo dauguma elgiasi kardinaliai priešingai. Naikina tarnybą, kuri ginkluoto konflikto atveju tampa krašto apsaugos sistemos ir kariuomenės dalimi“, – sako K. Pauliukas.

Praėjusią savaitę Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui buvo pristatytos Mykolo Romerio ir Vytauto Didžiojo universitetų ekspertų vertinimai dėl šios reformos. LRITĮPS pirmininkas teigia, jog ekspertai neįžvelgė šios reformos naudos.

„Ekspertai neįžvelgia akivaizdžios ir neginčijamos reformos naudos, pabrėžia, kad nėra detaliai išanalizuota jos nauda, nepasirengta įgyvendinimui. Panašios pozicijos laikosi Prezidentūra, pokyčiams nepritarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Todėl man labai sunku suvokti tą ožišką užsispyrimą, su kuriuo ministerija griauna VST. Nesuprantu, kas jį lemia: įžeistos ministrės, turėjusios nesmagių viešų karų su buvusiais tarnybos vadovais, ambicijos ar kokie nors verslų, besitikinčių, kad panaikinus VST jiems nubyrės vienas ar kitas milijonas, norai“, – teigia K. Pauliukas.

Nomeda Kačiulienė, profesinės sąjungos tarybos narė, įtaria, jog ši reforma yra paprasčiausias ministerijos bandymas nacionalinio saugumo sąskaita spręsti vidines policijos problemas.

„Policijoje tragiškai trūksta žmonių. Turbūt jau visi girdėjote, kad Vilniaus miesto taryba nutarė skirti 10 tūkst. eurų vienkartinę išmoką šiame mieste tarnauti norintiems pareigūnams. Situacija nėra geresnė ir kituose miestuose ir vietovėse. O čia – puiki galimybė policijai vienu ypu gauti apie 800 puikiai parengtų VST pareigūnų. Aišku, ponioms ir ponams ministerijoje ir policijoje nederėtų apsigauti – VST pareigūnai parengti malšinti riaušes, ginkluotus incidentus, o ne patruliuoti gatvėse ir reaguoti į buitinius konfliktus. Bet tai kol kas niekam nerūpi. Atrodo, jog vienos įstaigos problemos yra svarbiau už šalies saugumą“, – pabrėžia N. Kačiulienė.

VST pareigūnai nepritarimą reformai dar praėjusių metų rudenį išreiškė viešu laišku Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen. Jį pasirašė daugiau nei pusė tarnybos pareigūnų.

Viešojo saugumo tarnyboje šiuo metu tarnauja apie 800 pareigūnų. VST yra nuolatinės specialiosios parengties institucija, viena iš Lietuvos nacionalinį saugumą užtikrinančių tarnybų, Civilinės saugos sistemos pajėgų sudėtinė dalis. Jos misija – atkurti viešąją tvarką, užtikrinti visuomenės saugumą ypatingų ir ekstremalių situacijų metu, organizuoti ir vykdyti konvojavimą, užtikrinti svarbių valstybės objektų apsaugą, o karo atveju ginti Lietuvos valstybę.

administrator

Leave A Comment